Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

ales nedir

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı daha çok bilinen kısaltmasıyla ALES üniversite öğrencilerinin girmiş olduğu bir sınav türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere ALES’e giren kişiler akademik olarak bir kariyer yapmak isterler. Bunun için de ALES’e girmeleri şarttır ALES’e giren kişiler üniversitelerin ilgili yüksek lisans programlarına başvurdukları zaman bu puana göre alımlar olur. Tabii ki bu üniversiten üniversiteye değişmektedir. Bazı üniversiteler %50 Ales %40 okul puanı %10 yabancı dil isterken bazıları da %70 Ales’e kadar isteyebilir.ales nedirAles son senelerde 3 kez yapılmaktadır. Mayıs, eylül ve kasım aylarında yapılmaktadır. Ales’e girecek olan öğrenciler bu başvuru tarihlerini takip etmeli ve kaçırmamalıdır. Kaçırdıkları takdirde de geç başvuru tarihini takip etmeli ve o zaman yapmalıdır. Ales’e giriş ücreti 2021 yılında 145 lira olarak belirlenmiştir ve bu ücret her sene değişiklik gösterebilir. Geç başvuruda bu ücretten daha fazlası da talep edilmektedir.

ALES İşleyişi

ALES 100 sorudan oluşan 150 dakikalık bir sınavdır. Fakat Türkçe soruları özellikle mantık soruları oldukça zaman alıcı olduğu için bu süre bazı durumlarda yetmeyebilir bu sebeple de sınavda hızlı olan çok daha avantajlıdır. Sınavın 50 sorusu Türkçe 50 sorusu matematikten oluşmaktadır. Türkçe’de 50 sorunun 8’i mantıktır ve birçok kişiye göre puanı en çok etkileyen sorular da bu sorulardır. Matematikte de en az 10 soru geometri sorusudur.

Ales puanları da 1-2 ay içinde açıklanmaktadır. Sözel, sayısal ve eşit ağırlık olacak şeklinde puanlar açıklanır. Sözelde matematiğin katkısı %25’ken sayısal puanında da Türkçe’nin katkısı %25’tir. Ales puanları açıklandıktan sonra 5 yıl içinde geçerlidir. Yani kişi yüksek lisans başvurusu ve diğer başvuruları yaparken örneğin sınava 2020’de girdiyse 2025 yılında da bu puanını kullanabilmektedir.

Kişi örneğin ilk girdiği Ales sınavında 80 alıp sonraki sınavda 70 alırsa kişinin bu durumda puanı yine de 80 olarak kabul edilecektir yani kişinin ALES’te geçerli puanı 5 yıl boyunca hep aldığı en yüksek puan olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir