Antibiyotiklerin Çocuklar İçin Zararı Var Mı?

antibiyotiğin zararları, antibiyotik faydaları, antibiyotiğin çocuklara zararları

Antibiyotik ilaçlar maalesef ki ülkemizde hemen hemen her hastalıkta aileler tarafından herhangi bir doktora danışmadan kullanılmakta ve bu durum çocukların sağlığını tehdit eder bir hale gelmiş durumdadır. Tabii ki antibiyotik çocuklar için zararlı mı sorusunu soran aileler de var ve biz de bu sorunun cevabını sizlere vermeye çalışalım. Antibiyotikler aslında doğru bir şekilde kullanıldıklarında zararlı değiller ve birçok hastalıkta kullanılmaları doktorlar tarafından önerilmektedir. Ancak karşımıza çıkan esas tehlike antibiyotiklerin birer mucize gibi lanse edilmeleri ile bu yüzde hemen hemen her hastalıkta çocuklara verilmeleridir. Zira adından da anlaşılabileceği gibi yalnızca biyotik hastalıklara yani bakterilere karşı etkili olan antibiyotikler grip gibi virüs kaynaklı hastalıklar üzerinde hiç bir etkiye sahip değillerdir. Dolayısıyla gereksiz yere çocuğunuza verdiğiniz antibiyotiklerin genellikle hiç bir faydası mevcut değildir.antibiyotiğin zararları, antibiyotik faydaları, antibiyotiğin çocuklara zararları

Yalnızca ve yalnızca doktorunuzun önerdiği durumlarda kullanılması gereken antibiyotiklerin bu gereksiz kullanımları sonucunda çocuğun vücudunda bulunan tüm bakterilerin kullanılan doza karşı bağışıklık kazanmalarına neden olmaktadır. Bu defa bakterilerden kaynaklanan bir rahatsızlık ortaya çıktığında maalesef daha yüksek dozlarda daha farklı antibiyotiklerin kullanımı mecburi hale gelmektedir. Fazla ve gereksiz antibiyotik kullanımının sadece bağışıklık değil diğer konular da bilinen zararları vardır. Çocukluk döneminde antibiyotik kullanmış olan çocukların karaciğer, böbrek ile kalp rahatsızlıklarına daha kolay yakalandıklarını ve özellikle ilerleyen yaşlarda sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Özellikle antibiyotiklerin içerisindeki etken maddelerin parçalanması için karaciğer ile böbreğe büyük bir yük düşmektedir. Kalp kapakçığı kalınlaşması gibi sorunlar ortaya çıkabilirken eklem romatizması hastalığına da davetiye çıkarır.

Antibiyotiklerin her kullanma sonucunda vücudumuzda yer alan faydalı bakterilerin de öldürülmeleri ise maalesef ki vitamin eksiklikleri ve sindirim sorunları olarak geri dönmektedir. Çünkü bu bakterilerin faydalı olmalarıyla vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bazı maddeleri üretilmesi engellendiğinde bu maddelerin bir bulunduğu konumun dışarıdan sağlanmazsa vücudun normal işleyişi de sekteye uğramaktadır. Sizler için en büyük önerimiz antibiyotikleri kendi kararlarınıza göre çocuğunuza vermemeniz ve ya bu konuda ilk olarak telefonla bile olsa doktorunuza danışmalısınız. Aksi taktirde gelecekte ortaya çıkması muhtemel antibiyotik gerektiren hastalıklar karşısında çaresiz şekilde kalma olasılığınız mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir