Arnold Beslenme Düzeni Nedir?

arnold

Arnold Schwarzenegger 1947’de Avusturya’da doğdu; Vücut geliştirmede şampiyon olarak Hollywood stüdyolarının dikkatini çekmeyi başardı ve kariyerine bu doğrultuda devam etti ve birçok filmde rol aldı. 1970’lerden bu yana vücut yapısıyla birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Dünya çapında oynayarak elde ettiği başarı sayesinde tanınmış bir hayran kitlesi olarak bilinen Terminator; Vücut yapısıyla her zaman takdir görmüş ve benzersiz antrenman tarzı ve diyetiyle yıllar boyunca kaslı vücudunu korumaya devam etmiştir. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz popüler Arnold Diyeti, bu oyuncunun uzun yıllar formunu ve kaslı vücut yapısını korumasına yardımcı olan beslenme alışkanlıkları diyebiliriz.arnold

O zaman Arnold’un diyeti neydi?

Arnold Schwarzenegger, geçmişte fırsatların şimdiki kadar elverişli olmadığını vurguluyor. O zamanlar sporculara spor beslenmesi için küflü glikoz tabletleri verildi. O zamanlar, bilgi eksikliği nedeniyle, birçok sporcunun yetersiz beslenmesi sorgulanabilirdi. Genetik yapı ve doğal proteinlerle mükemmel kaslara sahip olabilirsiniz. Özellikle bu alanda işçi sınıfının rahat ve biçimsiz kaslarını çok çalışma sırasında güçlendirerek para kazanmaya çalıştılar. O zamanlar proteinler, karbonhidratlar ve steroidler hakkında yeterli bilgi yoktu. Gıda katkı maddeleri yoktu. Bilinen en güçlü protein kaynakları et ve patatesti. Sporcular pişirmeden kaçınarak ve daha fazla et ve patates tüketerek yediler.

Arnold Schwarzenegger’in egzersiz programı

Haftada 6 gün antrenman programı uygulayan Arnold, antrenman kadar beslenmenin de önemli olduğunun altını çiziyor. Geniş, hacimli kaslara ve düzenli egzersizle koruduğu bir vücut yapısına sahip olan Arnold, araştırmasında yer verdiği egzersizleri özetledi.

Yatay bir bankta bench press, eğimli bir bankta bench press, dambıl yetiştirme, dambıl kürek, pull-up, bükük sıra, iki dambıl küresi, asılı bacak kaldırma, ayakta dambıl pres, ön dambıl kaldırma, squat, barbell lunges, Incline Bench Delt Fly, Wrist Curl, Triceps Push ve benzeri birçok egzersizi antrenmanınızı kesintiye uğratmadan yapın.

Ancak Terminator, egzersiz programınızı kaliteli uyku ve sağlıklı beslenme planı ile sürdürmeniz gerektiğinin altını çizdi; Kendi diyetinde dikkat ettiği tavsiyeleri hayranlarıyla paylaşmaktan çekinmiyor.

Sonlandırıcı Güç İpuçları;

Protein kaynağı olan yumurtaları kontrollü bir şekilde tüketen Arnold, günde 3 yumurtadan fazla tüketmediğini belirtiyor.

Sanılanın aksine doymuş yağ yemekten çekinmediğini belirtiyor.

Şeker doğrudan vücutta yağa dönüştüğü için kesinlikle kullanmıyor ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştığını belirtiyor.

Döküm ve üretim dönemlerinde günde 5-6 küçük öğünle günlük kalori ihtiyacını karşılayacak kadar beslenir.

Yoğun bir antrenmanın ardından ilk yarım saatte protein tüketmeye çalışır.

Egzersiz sonrası kas gelişimi için protein kadar önemli olan karbonhidrat alımına da dikkat ettiğini söylüyor.

Gün içinde öğünlerde protein alımına büyük önem veren Arnold, üç dört saatte bir 30-50 gram kadar protein almayı da ihmal etmiyor.

Günlük tükettiği protein miktarının 250-300 gram olduğuna dikkat çekiyor.

Et tüketiminde balık ve tavuk ağırlıklıdır. Kırmızı etten uzak durduğunu belirtiyor.

Son zamanlarda ihtiyaç hissederse protein tozu tüketmekten çekinmediğini belirtiyor.

Ayrıca antrenmandan sonra kendisine en çok zevk veren tavuk ve bira içtiğini belirtiyor. Bu durumda protein alımını da alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir