Ayak Uyuşması Nedenleri

Ayak Uyuşması Nedenleri

Ayak uyuşması korkulacak bir sorundan kaynaklanmayacağı gibi ciddi nedenlere dayalı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Tek veya iki ayakta birden duyumsanan ayak uyuşması, şikâyetçiler tarafından, iğne batması ve yanma hissi ya da karıncalanma duygusu olarak tarif edilmektedir. Bedende hissedilen her farklılık, buna ayaklarda uyuşma hissi de dahildir, kesinlikle doktora danışma nedenidir. Ayaklarda oluşan uyuşma hissi daha önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Felç gibi…

Ayak Uyuşması Neden Dolayı Yaşanır?

1- Sinir Sıkışması olarak adlandırılan neden sıklıkla görülmektedir. Uzun süre ayakların üzerinde hareketsiz olarak oturmak, uyuşmaya neden olmaktadır. Çünkü belli bir süre ayak ve bacakların üzerinde oturmak o bölgedeki sinirlerin üzerine baskı yaparak sıkışmasına neden olabilmektedir. Ayak ve bacak normal haline dönerken uyuşma ve karıncalanma yavaşça kaybolur.

2- Bir de ayak ve bacak sinirlerinin farklı etkenlere dayalı olarak zarar görmesi nedeniyle uyuşma hissi yaşanabilmektedir. Bu durumda sinirler hasara uğramakta ve iltihaplanma yani enfeksiyon oluşmaktadır.

3- Bel fıtıkları, omurgada oluşan fıtıklar, sinirlere basınç yaparak bacaklarda ve ayaklarda uyuşmalara neden olabilmektedir.

4- Ayrıca ayaklarda uyuşma nedenleri içinde sinirlerin yeterince oksijen alamaması ve beslenememesi durumu da etken olabilmektedir.

5- Beyinde oluşacak bazı sorunlar da bacaklar ve ayaklarda uyuşma hissine neden olmaktadır. Beyin tümörleri, migren hastalığı bu nedenlerden sadece iki tanesidir. Kapsamlı araştırma gerektirir.

Uzmanlar, ayaklarda uyuşma nedenleri konusunun ciddiye alınması gerektiği konusunda aynı fikirdedirler. Kesinlikle nedeni araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Basit ayak uyuşmaları kendini belli eder. Bel fıtığı gibi bir hastalığı olanlar için olağandır. Fakat bir neden yokken hissedilen ayak uyuşması mutlaka araştırma gerektirir.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Bu nedenleri şöyle sıralamak olasıdır:

1- Bilinen bir hastalık yoksa ve uyuşma hissi yeni yeni yaşanmaya başlamışsa,

2- Ayakta uyuşma hissi az seviyede başlayıp, gittikçe artan bir seyir izleyerek çoğalıyorsa,

3- Hareket halindeyken de ayakta uyuşma yaşanıyorsa, yürümek de buna dahildir,

4- Uyuşma, karıncalanma ve yanma hissine eşlik eden sık olarak idrar yapma ihtiyacı doğuyorsa,

5- Ayaklardaki uyuşma hissi belli süreçler içerisinde hissediliyor, bir kaybolup, bir geri geliyorsa…

Bu durumları yaşayan kişilerin hemen bir uzman doktora başvurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir