Bebeğe Güneş Kremi Sürülmeli Mi?

bebek güneş kremi, bebek güneş kremi kullanımı, bebeklere güneş kremi sürmek

Güneş kremlerinin yaz günlerinde yetişkinler için en elzem malzemeler arasında oldukları aşikardır. Zira bilhassa öğle saatlerinde yoğun olarak güneş altında kaldığımızda cildimiz güneşin zararlı ışınlarından zarar görmeye başlamaktadır. Bu zarar sadece yanık şeklinde de oluşturmamaktadır. Yanmasanız bile yeryüzüne kadar gelen ışınlardan korunulması gerekli olması güneş kremlerinin daimi kullanımını gerekli kılınmaktadır. Fakat bebeklerimizi de tıpkı kendimiz gibi güneşten korumaya çalışırsak bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir çünkü onların cildi tam olarak bizimki kadar günlük hayata uygun değildir. Bebeğe güneş kremi sürülür mü sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.bebek güneş kremi, bebek güneş kremi kullanımı, bebeklere güneş kremi sürmek

Pek çok uzman ise altı aydan daha küçük olan bebeklerde güneş kreminin kullanımını önermemektedir. Henüz bizim cildimizin emebildiği ve özellikle kullanabildiği güneş kremlerini tolere etme imkanı bulunmayan bebek cildi maalesef bu kremlerin içeriğindeki maddelere karşı hassasiyet oluşturabilir ve bu da ciltte kızarıklıklar, kaşınma veya rahatsızlıklar ile kendini göstermektedir. Altı aydan daha küçük olan bebeğinizi güneşe çıkarıp da güneş kremiyle korumaya çalışmak yerine hiç güneşe çıkarılmaması özellikle öğle saatlerinde onu güneşten olabildiğince uzak tutmak güneşte kalması gerekiyorsa da şapka ile uzun kollu kıyafetler gibi ürünlerle hassas bölgelerini korumak gerekir. Altı ayı geçen bebeklerde artık cildin biraz daha gelişmiş olmasından dolayı güneş kremi kullanımı başlayabilir fakat kullanacağınız kremin yüksek korumalı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında doktorunuza hangi kremi kullanacağınız konusunda danışmalısınız onun önereceği bebek teniyle uyumlu güneş kremlerini olabildiğince kullanmanızda fayda var. Fakat unutmamanız gereken bir şey bulunuyor, Güneş kremleri güneş ışınlarından tam bir koruma sağlamamaktadır. Güneş kremi sürdüğünüz bebeğinizin bütün bir gün boyunca güneşte durabileceğini sanmayınız. Öğle güneşi yasakları ile genellikle gölgede bulunmasını sağlama kuralları güneş kremi sürseniz bile devam etmektedir.

Bebeğinizin kullanacağınız güneş kremine bir hassasiyeti olup olmadığını görebilmek için mutlaka ilk başta ufak bir bölgede kremi uygulamalıdır ve özellikle bir tepki olup olmadığını gözlemlenebilir. Birçok aile maalesef güneş kremini uyguladıktan sonra bebeklere bir de sinek kovucu ilaçları sürülmektedir. Bu durum iki farklı şeyin birbiriyle tepkimeye girmesine sebep olabilir ve ya bebeğin elini kolunu ağzına götürmesi ile zehirlenme yaşanabilir. Bebeklerinizi bu tip zehirli ilaçları kullanmaktan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir