Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Giderme Yolları

bebeklerde burun tıkanıklığını giderme, burun tıkanıklığını geçirme, bebeklerde burun tıkanıklığını geçirme

Bebeklerde genel olarak burun tıkanıklığı problemi yaşanmaktadır. Anne ve babalar bu evrede sebeplerini ve çözüm yollarını arar dururlar. Bizlerde yazımızda bu konuya açıklık getirdik. Bebeklerde burun tıkanıklığı oluşumunda nefes almaları güçleşeceğinden rahatsızlık verir. Uyurken bilhassa ağızlarının kapalı olması gerekli oksijenin vücut metabolizmasına girişini engelleyeceğinden dengesizlik olmasına sebebiyet vermektedir.bebeklerde burun tıkanıklığını giderme, burun tıkanıklığını geçirme, bebeklerde burun tıkanıklığını geçirmeBebek banyo ortamının nasıl olması gerekir?

Bu konuda ise tereddüt yaşayanlar için en basit yöntem, bebek banyo yaptırmadan beş ya da on dakika önce sıcak suyu açarak banyo ortamında buhar oluşumu sağlanabilmesi ile ortam hazırlanabilir. Böylelikle bebeklerin banyo sırasında oluşan buhar sayesinde üst solunum yolları açılarak rahat nefes alması sağlanır.

Bebek yastıkları nasıl olmalı?

Bebekler hakkında diğer bir önemli konu olan bebek yastıkları konusunda yapılabilecek şey ise, bebeklerin yastıklarının yüksek tutulması ve baş kısımlarına gelen bölümün alttan desteklenerek yükseltilmesi ile gerçekleşmelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığını giderme yöntemleri

Konusunda daha önce denenmiş yöntemlerden olan fakat koku konusunda rahatsızlık verebilecek soğan uygulamasıdır. Soğanı ikiye bölerek bebeklerin solunum yollarına ulaşabilecek mesafede tutulması mentol etkisi yaratarak bebeklerde burun tıkanıklığı konusunda çözüm yöntemlerindendir. Bebeklerin burnu tıkandığı zamanlarda odanın nem dengesini sağlayıp bebeğinizin burnunun kurumasını engelleyebilirsiniz. Bu esnada ise solunum yollarında oluşabilecek tıkanıklıkların önüne geçilmiş olur. Bunun uygulaması da oda ortamında nemlendirici cihazlar kullanarak ve ya kalorifer sitemi üzerine su koyarak buhar oluşumu sağlanarak yapınız. Kalorifer peteklerin üzerine kap içine su konularak yapılmasının yanında ıslak havlu koyarak ta bebeklerde nefes ferahlığı sağlayabilirsiniz.

Bu konuda yapılan araştırmalara çözüm olarak bebeklerin açık havada bulundurulması yanında odalarının sürekli havalandırılması önerilir. Günümüzde ise okyanus suyu olarak eczanelerde satılan serum fizyolojikler en kesin çözümler sağlıyor. Bu uygulamanın yardımcı unsurları olarak yapılabilecek olanlar ise başta saydığımız yöntemler ile destek veriliyor. Bebekleri büyütme aşamasında her duyulanı uygulama yerine bilimsel araştırma sonuçlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Doktor tavsiyesi ya da yazılan sağlıklı yöntemlerin uygulanması bebeklerin ileri ki yaşlarında etkili olur. Bu neden doktor gözetiminde yapılan uygulamalar göz ardı etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir