Binalarda alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

bina güvenliği, bina güvenlik önlemleri, binalarda güvenlik önlemleri

Ne zaman nasıl bir tehlikeyle karşılaşacağımızı bilemediğimiz için önceden böyle durumlara karşı önlem almamız gerekmektedir. Her yıl yüzlerce insan yeterli önlem alınmadığı için hayatını kaybetmektedir.  Çalışan bir insan vaktinin çoğunu iş yerinde geçirir. Bu durumda eğer orada güvende değilse bu durumun ne kadar vahim olduğunu gösterir. Bu yüzden her iş yeri binalarda güvenlik önlemleri almalıdır. Hem çalışan hem müşteri için bu önlemler çok önemlidir.bina güvenliği, bina güvenlik önlemleri, binalarda güvenlik önlemleri

Alınabilecek önlemler aslında çok temel şeylerdir. Her iş yerinde acil durumlar için muhakkak bir çıkış noktası olmalıdır. Yangın durumunda kullanılacak olan acil çıkış noktası yangın merdivenidir. İş yeri ortamı acil durumlarda karışıklık çıkmaması için uygun bir düzenlemeye sahip olmalıdır. Zehirli gaz gibi sebeplerden insanların can kayıplarına sebep vermemek için havalandırma bulunmalıdır. Ayrıca yangın çıkması aşamasında bir yangın tüpünün iş yerinde mevcut olması sayesinde alevlerin büyümesinin önüne geçilebilir.Deprem ve benzeri doğa olaylarında sarsıntı sebebiyle dolap gibi ağır araçların çalışanların üstüne düşmemesi için duvara monte edilmeleri gerekmektedir. İş yerleri kalabalık olmaları sebebiyle bir tehlike arz ediyorsa çalışanların rahat edebileceği bir başka ortam seçilmelidir.  Binaların depreme dayanıklılığı raporlar ile kanıtlanmalıdır.  Acil çıkış noktalarındaki kapıların kontrolü yapılmalıdır. Çalışır durumda değillerse varlıklarının hiçbir anlamı kalmaz. Sel ve su baskınlarına karşı önlemler alınmalıdır. Tüm acil durumlar belirlenmeli her biri için ayrı ayrı acil durum planı yapılmalıdır. Eğer ki binalarda güvenlik önlemleri alınmazsa tüm çalışanlar risk altında olurlar. Çalışan da bunun farkındaysa iş verimliliği düşer. Daha da kötüsü acil durumlarla  karşılaşılırsa can kayıplarının olmasına sebep verecek olaylar yaşanabilir. Güvenliği sağlanmış bir ortamda çalışmak her işçinin hakkıdır. Devlet çalışanlarına bu hakkı sağlamayan iş yerlerine büyük cezalar kesmektedir.

Teknolojinin ilerlemesiyle önlemleri alabilmek de kolaylaşabiliyor. Artık insanlar bir düğmeye basarak duruma acil müdahale yapılmasını sağlıyor. Zehirli gaz gibi durumlarda çalışmaya geçebilecek akıllı makineler üretiliyor. Tüm bunların yanında bina güvenlik önlemleri de alınırsa her türlü kaza durumu hiç bir can kaybına sebebiyet vermeden rahatlıkla atlatılabilir ve işçiler güven içinde çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir