Böbrek ve İdrar Yolları Taşları

Günümüzde en sık görünen böbrek rahatsızlığı böbrek taşı hastalığıdır. Böbrek taşı genel olarak erkeklerde daha sık görünmektedir. Bu oran erkeklerde yüzde on, kadınlarda ise yüzde üç olarak belirlenmiştir. Böbrek taşı hastaları tedavi olsalar dahi daha sonra tekrar taş tekrarlayabilmektedir. Çünkü genel olarak bu hastalık kronik bir hal olur. Böbrek taşları bazı mineralların ya da farklı maddelerin böbrekte toplanması ve daha sonra katı birer parçacık olarak çökmesi ile oluşmaktadır. Bu çökme normal şartlarda idrardaki bazı kimyasallar tarafından engellenmektedir. Fakat, bazı durumlarda idrarda yer alan kimyasallar bu çökmeye engel olamamakta ve böbrek taşları oluşmaktadır.böbrek taşları, idrar yolu taşları, böbrek taşı düşürme

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşının en önemli belirtisi yan tarafta şiddetli ağrıların olmasıdır. Taş idrar yolunu tıkadığında bu ağrı görünmektedir. Yine böbrekte oluşan taşın hareket etmesi de bu ağrılara neden olabilmektedir. Taşın bulunduğu yere göre ağrı başka yerlerde de meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar mide bulantısı ya da kusmaya yol açabilmektedir. Taş idrar yolunca bir tahrişe sebep olduysa idrar da kan meydana gelebilmektedir. Eğer şiddetli bir yan ağrınız varsa, idrarınızda kan gördüyseniz, ateş ve titreme gibi bazı rahatsızlıklarınız oluyorsa, kusuyorsanız, idrarınızda kötü koku ve bulanıklık mevcut ise, idrar yaparken yanma şikayetiniz varsa böbrek taşı şikayetiniz olabilir. Bu nedenle doktora görünerek gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşları genel olarak idrarla birlikte atılmaktadır. Bu atımın kolaylaştırılması için bazı durumlar söz konusudur. Günde en az 2 litre su içmek idrar ile böbrek taşının atılmasına çok yardımcı olmaktadır. Çok fazla ağrı duyulduğunda ağrı kesici ilaçlar alınması gerekmektedir. Taş düşürüldüğünde mümkünse taşın ne türde olduğunun anlaşılması ve tekrarlandığında buna göre tedavi uygulanabilmesi için taşın saklanmasında fayda vardır. Başka tedavi yöntemi işe taş kırmadır. Vücut dışında şok dalgası oluşturarak taşın bulunduğu noktaya kırma işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda taşın bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre birtakım cerrahi müdahaleler yani ameliyat da gerçekleşebilmektedir. Genel olarak taşın büyük olması halinde cerrahi müdahaleler önerilmektedir. Taşın büyüklüğü fazla olmadığında taşın kendisini idrar ile atması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir