Bursa Gölyazı Köyü

Tarihsel süreci Roma dönemine kadar dayanan Bursa’nın doğa harikası Gölyazı köyü Pazar tatilini doğanın eşsiz güzelliğiyle birlikte geçirmek isteyenler için müthiş bir alternatiftir. Yöre halkı tarafından açılan küçük ve şirin mekanlarda yudumlayacağınız çay ve nefis gözlemelerle göl manzarasını izleyebileceğiniz turistik köyde ayrıca yine yöre halkı tarafından hizmete sunulan sandal turlarıyla muhteşem bir Pazar günü geçirebilirsiniz.bursa, bursa gölyazı köyü, gölyazı köyü

İlkbaharda Gölyazı

Gün batımında muazzam bir görsel şölen yaşatan göl manzarasıyla fotoğrafçıların da favori mekanlarından olan Gölyazı Köyü aynı zamanda şehir merkezine çok uzak olmamasıyla da bir alternatif sunmaktadır. Buna ek olarak, ilkbahar döneminde yağış seviyesinin artması ve suların evlerin duvarlarına kadar yükselmesi sebebiyle adeta bir Venedik havasını insanlara yaşatmaktadır. Bunun sebebi, artan göl seviyesinin ilk bahar dönemi kaldırımlardan ağaçlara kadar her şeyi sular altında bıraktığı için oldukça ilginç ve görülmeye değer bir manzara oluşturmasıdır.

Bununla birlikte, yöre halkının sunduğu yemek hizmeti oldukça hesaplı ve uygun. Muhteşem bir manzara eşliğinde oldukça hesaplı bir şekilde yörenin nefis gözlemelerinden tatmanız da mümkün. Ayrıca, meşhur bir balıkçı köyü olduğundan tatlı su balıklarını sevenler için ideal mekanların bulunmasıyla da öne çıkan Gölyazı Köyü ayrıca sandal turlarıyla da meşhur bir konumda.

Özellikle bahar ve yaz ayları havaların ısınmasıyla turist sayısı da artan bu küçük köyde yöre halkından birçok kişi sandal turu hizmeti vermekte ve özellikle doğa fotoğrafları çekmek isteyenler için de Gölyazı köyü sandal turu oldukça faydalı olmaktadır. Sandal turlarıyla ilgili ilginç bir detay daha var. Bu detay ise bazı müşterilerin gölün belli kısımlarında bulunan sülüklerden almak istemesidir. Sülüklerin bazı hastalıklara şifa olarak kabul edildiği bilindiğinden bu istek üzerine gelen kişi sayısı da her geçen gün artmaktadır. Gölyazı Köyü’nü ziyaret etmenin avantajlarından biri de köyün zenginliklerinden olan zeytin, zeytin yağı, köy ekmeği gibi tamamen doğal ürünleri uygun fiyata satın alma şansını vermesidir. Öte yandan, Gölyazı’yla ilgili en ilgi çekici unsurlardan biri ise ağlayan çınar eski adıyla apolyont. Bu muhteşem doğa harikasını yakından görmek ise köyde yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir