Chia Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Chia

Chia, maya dilinde enerji anlamına gelmektedir. Nane familyasına ait bir bitki çeşididir. Güney Amerika’da ilk kez ortaya çıkmıştır. İçeriğinde protein, yağ ve lif gibi besin değerleri vardır. Son dönemlerde ülkemizde oldukça adından söz ettirmeye başlamıştır. Özellikle de diyet yapanların vazgeçilmez ürünlerinden biri haline gelmiştir. Peki chia tohumu nasıl kullanılır?Chia

Chia tohumları birçok gıdayla kolayca karıştırılabilmektedir. Bu yönüyle de birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Özellikle; tahıl, yoğurt, pirinç ve sebzeler üzerine serpilebilmektedir. Çok emici bir yapısı vardır. Suya koyulduğunda jelatin benzeri bir yapıya sahip olur. Tohumları olduğu gibi yemenin hiçbir zararı yoktur. Ancak tohumları bir suda bekletir ve filizlenmesini sağlarsanız bu chia tohumunun daha besleyici olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu şekilde sindirimi daha kolay bir hale gelecektir. Filizlenen chia tohumları salatalarda, yemeklerde ve sandviçlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Chia tohumlarının içerisinde bol miktarda omega 3 ağları vardır. Tohumlar çiğnendiğinde bu omega 3 yağları sindirime hazır bir halde olmayacaktır. İçeriğindeki yararlı mineral ve yağlara ulaşmanın en kolay yolu tohumları ıslatmak ya da öğütmek olacaktır. Tohumları ıslatmak için yarım çay bardağı suya yaklaşık 1,5 yemek kaşığı kadar chia tohumu eklemelisiniz. 1 saat beklemeniz yeterli olacaktır.

Chia tohumu özellikle vegan ve vejetaryenler için harika bir protein deposudur. Çoğu bitkiden daha yüksek bir protein oranına sahiptir. İçeriğinde yüksek kalitede proteinler vardır. 3 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı chia tohumunu bir kap içerisine kalın ve karıştırın. Birkaç dakika bekledikten sonra yumurta olarak kullanılabilen bir jel oluşacaktır. Buna ek olarak soya sütü ve ezilmiş badem ile birlikte chia tohumu pudingi de yapabilirsiniz. Bu tariflerin hepsi adeta bir protein deposudur ve antioksidan açısından da zengindir.

Chia tohumu yaşlanmayı geciktiren, cilt sağlığını koruyan, sindirim sağlığını koruyan, kalp sağlığına iyi gelen, diyabet tedavisi için kullanılabilen, enerji artıran, diş sağlığını koruyan, kemik ve kas gelişimi destekleyen, kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen ve kilo vermeye yardımcı olan harika bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir