Çocuk psikoloğundan randevu nasıl alınır?

çocuk psikoloğundan randevu alma, çocuk psikoloğundan nasıl randevu alınabilir

0-18 yaş arası tüm çocuklarda (normal ve engelli) görülmesi olağan ruhsal, zekasal, davranışsal ve duygusal bozuklukların tedavisi için günümüzde çocuk psikologları bulunmaktadır. Bu kişiler lisans veyahut lisansüstü düzeyde gerekli akademik eğitimini tamamlamış uzman bireylerdir. Uzmanlara göre belirtilen yaş aralığı arasındaki tüm çocuklar herhangi bir problemleri olmasalar dahi psikologa getirilmelidir. Peki, çocuk psikologu randevuyu hangi durumlarda verir?çocuk psikoloğundan randevu alma, çocuk psikoloğundan nasıl randevu alınabilir

Çocuk psikoloğunun ilgilendiği alanlar;

Geniş bir perspektiften bakıldığında görülüyor ki çocuk psikoloğu 0-18 yaş arası çocukların fizyolojik olmayan tüm sorunları ile ilgilenmektedir. Parmak emme, tırnak yeme, dikkat eksikliği, salgırdanlık gibi duyusal sorunlar yaşayan çocuklardan, çocuk eğitimsel yayınları ve çizgi filmlerin yapımına kadar geniş bir yelpazeleri vardır. Bunların yanısıra normal ve engelli çocukların zihinsel, bedensel ve kişisel gelişimlerine yardımcı olmaktadır. Zorlu ergenlik döneminden geçen çocukların aileleri olan iletişimlerini güçlendirmek, olabildince az zararla bu dönemi atlatmalarını sağlamak da psikoloğun çalışma alanı sayılabilir. Şayet çocuğunuzda bu sayılan problemler mevcut ise vakit kaybetmeden çocuk psikoloğundan randevu almalısınız.

Gerekli kontrollerin yapılmasında fayda var;

Daha önce de belirttiğimiz gibi 0-18 yaş arası çocuklar herhangi bir problemleri olmasalar dahi çocuk psikoloğuna kontrole gelmelidirler. Zira bazı problemler büyük olaylar yaşanmadığı sürece açığa çıkmaz gizli kalabilirler ve kontrol esnasında bahsi geçen bu problemler açığa çıkabilir. Bu sebeple herhangi bir şikayet belirtmeseniz dahi çocuk psikoloğu randevu verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir