Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi

çocuklarda dikkat eksikliği, dikkat eksikliği tedavisi, dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir

Dikkat eksikliği yani hiperaktivite bozukluğu olan bir çocukla yaşamanın bazı zorlukları vardır. Bu zorluklar ile baş etmek için öncelikle yapmanız gereken şey ise çocuğunuzun durumunu kabullenmektir. Sizin istediğiniz şeyleri çocuğunuzun yapmaması durumunda amacı ortadan kaldırmak değil de öncelikle kontrolü ele almanız gerekiyor. Dikkat Eksikliği olan çocukların diğer çocuklara göre daha fazla disipline ve dikkat edilmeye ihtiyaçları vardır. Mesela oda da dağınık duran birkaç oyuncak normal bir çocuğun dikkatini pek fazla dağıtmazken dikkat bozukluğu olan bir çocuğun dikkatini bile toplayamamasına sebep olabilir.çocuklarda dikkat eksikliği, dikkat eksikliği tedavisi, dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir

Çocuğunuzun üzerinde bir otoriterliğe sahipseniz ders çalışması için bir müddet süre verdikten sonra ve bu süreyi başarı ile tamamladıktan sonra yirmi otuz dakikalık bir molalar verebilirsiniz. Bu mola unun beyninin iyice dinlenmesini ve yavaş yavaş alışmasına sebep olacaktır. Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi sorusunu yavaş yavaş cevaplandırırken çocuğunuzu bir çocuk psikiyatristine götürmenizde de fayda olabilir. Sadece psikiyatriste götürmekle kalınmamalı ve okul öğretmenleri bilgilendirilmeli ve tam kapsamlı bir süreç başlatılmalıdır.

Dikkat eksikliği olan çocuklar çok fazla enerjiye sahip oldukları için bu enerjilerini bir şekilde atmaları gerekiyor. Aksi durumda derse odaklanamayıp sırada bile oturamayacaklardır. Öncelikle spor gibi aktiviteler yapması enerjisinin büyük bir kısmını atacaktır ve derse tam anlamı ile odaklanmak için gereken zemin oluşturulacaktır. Dikkat süresini uzatacak aktivitelerde önemli rol oynamaktadır. Bu aktivitelere örnek vermek gerekirse resim ve bulmaca çözmek gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir