Diş Teli Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş teli taktırmak isteyen kişi ya da kişiler öncelikle hangi diş teli çeşidine yönelmek istediklerine karar vermek zorundadırlar. Zira diş tellerinin standart bir fiyatı bulunmamakla birlikte, diş tellerinin farklı farklı çeşitleri piyasada kendisine yer bulmaktadır. Diş hekimine gittiğiniz zaman diş, ağız ve çene yapınız incelenerek, sizin isteğiniz doğrultusunda uygun bir diş teli takılır. Bu seçim aslında diş teli fiyatlarında oluşan farklılığı da karşınıza çıkarmaktadır. Yani bütün diş telleri aynı fiyatı bünyesinde barındırmamaktadır. Aynı zamanda kişinin diş, ağız ve çene yapısının farklılığı da; diş teli fiyatlarında meydana gelen farklılığı karşınıza çıkarmaktadır.diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş teli fiyatları diş teli çeşitleri ve kişinin ağız yapısına göre değişkenlik gösterirken; bir kişide 200 TL’ye takılan bir diş teli, bir başka kişide 150 TL ya da 250 TL’ye takılabilir, hatta bu fiyat farklılığı daha fazlada değişkenlik gösterebilmektedir. Diş teli fiyatlarının değişkenlik göstermesinde önemli bir rol oynayan diş teli çeşitleri genel olarak şu şekildedir:

  • Metal diş telleri: Daha çok küçük çocuklara takılan diş telleri olmaktadır. Aslında en çok rağbet gören diş teli çeşidi de budur. En ucuz diş teli de yine metal diş telleri olmaktadır.
  • Dişin arka tarafına takılan lingual adı verilen diş telleri: Bu diş telleri de daha çok yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Zira bu diş teli dışarıdan bakıldığında fark edilmediği için kişi rahatlıkla etrafa karşı gülücükler saçabilir. Metal diş tellerine oranla daha pahalı bir fiyatı bünyesinde barındırmaktadır.
  • Şeffaf görünümlü diş telleri: Bu diş teli de yine daha çok yetişkinler tarafından tercih edilen diş teli çeşidi olmaktadır. Şeffaf görünümüyle dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmez. Aynı zamanda kişi bu diş telini yemek yerken çıkarıp takabilir, çıkarılıp takılabilir özelliği sayesinde insanlara kolaylık sağlar, fiyatı ise diğer diş tellerine oranla daha pahalı olmaktadır.

Yukarıda yer alan diş teli çeşitleri; diş teli fiyatlarında farklılık meydana gelmesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı şekilde diş teli çeşidi gibi, kişinin diş, ağız ve çene yapısı da; bu fiyat farklılığının oluşmasına önemli rol oynamaktadır.

1 Yorum

  1. Eren Mustafa Kesdi Yanıtla

    Merhaba,
    Çok yararlı bir makale olmuş. Sizin sayfanızı okuduktan sonra, diş teli ve ortodonti konusunda kafama takılan sorulara cevap buldum.
    Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir