Diş teli nasıl takılır ve nelere dikkat edilmelidir?

diş teli

Diş teli tedavisi insanlar tarafından tedirgin edici bulunur ve birçok kişi diş sorunu yaşamasına rağmen tedavi sürecini göze alamaz. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte diş teli tedavisinde yeni metodlar ortaya çıkmaya başladı. Diş teli nasıl takılır diye tereddütleri olanlar bu yöntemleri öğrendikten sonra gönül rahatlığı ile ortodontik tedaviyi kabul ederler.diş teliGeleneksel yöntem ile uygulanan diş teli tedavisi, direk olarak metal braketlerin dişlere monte edilmesiyle yapılırken yeni dönem diş teli tedavileri, teknolojiye uyumlu olarak hastanın ağzına uygun bir kalıp hazırlanıp bu kalıbın üstüne braketlerin montajı şeklinde yapılır. Yeni yöntemler sayesinde hem görsellik sağlanırken hemde hastanın doktor koltuğunda oturma süresi azaltılmış oluyor. Özellikle gençler ve çocuklar için uygun olan yeni tedavi yöntemleri son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başladı.

Diş teli tedavisi her ne kadar büyük ustalık gereketirmesede diş teli nasıl takılır endişesi taşıyan kişiler tarafından iyi bir ortodonti uzmanı araştırılmalı.

Diş teli tedavisinden sonra diş temizliği kesinlikle önplanda tutulmalıdır. Diş teli nasıl takılır sorusunun yerine diş teli tedavisi sırasında nelere dikkat edilmelidir sorusuna cevap bulmak çok daha yararlı olacaktır. Diş teli tedavisi sırasında braketler arası besin dolabilir ve bu besinler dişlerin kolay çürümesine yol açabilir. Bu nedenle yumuşak ve ufak diş fırçaları ile günde en az 3 kez diş temizliği yapılmalıdır. Diş teli tedavisi sırasında kullanılacak diş macunlarının fluoridli olmasına özen gösterilmeli. Sert ve yapışkan besinlerden uzak durulmalı ayrıca dumanlı ürünler kullanılmamalıdır.

Yukarıdakilerden anlayacağınız gibi diş teli nasıl takılır sorusu çok da zor bir soru değildir ve tedirginlik gerektirmez ancak diş teli tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Bu konular kesinlikle göz ardı edilmemeli ve diş teli tedavisi sağlıklı bir şekilde sürdürülmelidir. Diş teli tedavisini iradeli bir şekilde doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüp sonuca ulaştırdığınızda kendinizi her açıdan çok daha sağlıklı hissedeceksiniz. Sağlıklı gülüşler mutlu yarınlar getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir