Ehliyet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

ehliyet alma, ehliyet alırken nelere dikkat edilmeli, ehliyet almanın püf noktaları

Ehliyet sınavları 2021 çerçevesinde çok zorlaştırılmıştır. Komisyon üyeleri oldukça dikkatli bir komisyon yetkilisi en ufak hatayı asla affetmemektedir. Sarı ve kırmızı bölgeler olarak nitelendirilen puanlamalarda kırmızı ihtarlarda ehliyetiniz o anki sınavınızda geçersiz sayılmaya yetmektedir.  Bu da gençleri çok zorlamasada ileri yaşlardaki bireyleri oldukça zorlamaktadır. Ehliyet alacaklar için dikkat etmeleri gereken en önemli nokta ehliyetlerini kullanacakları alanı düşünerek otomatik vites mi manuel vites mi almaları gerektiğini düşünmeleridir. Özellikle bayanlar eğer ki şahsi arabalarını kullanacaklarsa otomatik vitesi tercih etmelidirler. Kullanımı daha kolay ve sınavdan geçmesi daha pratik olan otomatik viteslerde herkes daha başarılı olmaktadır.ehliyet alma, ehliyet alırken nelere dikkat edilmeli, ehliyet almanın püf noktaları

Her iki kullanımda da L park paralel park dur kalk ve ani duruş sınavda gösterilmesi istenmektedir. Manuel viteste hiç araba kullanılmamış kişiler vitesi kullanmakta zorlanacaktır. Araçları ilk kullandıkları için vites ayrıca kafa karışıklığına neden olmaktadır. Paralel parkta uygulaması zor olan bir kuraldır. Sarı çizgiler takip edilerek yapılan bu park şeklinde öndeki ve arkadaki dubalar ve sarı çizgi sınır olarak gösterilmektedir. L parkta yine dikkat edeceğiniz nokta arkadaki dubaya çarpmamak ve aracı paralel olarak asfalta park etmektir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın göstermiş olduğu araç kullanım hatalarını yapmadığınız sürece ve sinyallerinizi doğru yerlerde verdiğiniz sürece sürüş keyfinize diyecek olmayacaktır. Her sürüş bir hatanızın örtünmesinde etki edecektir.

Her sürücü adayı kursunun vermiş olduğu araçla sınava katılmaktadır. Ehliyet kurslarının göstermiş olduğu yazılı ve pratik derslere mutlaka katılmalısınız. Araç kullanmayı bilenler dahi bu kurslara gittiğinde çok da bir şey bilmediklerini göreceklerdir. Yalnız trafikte araç kullanmak kurslarda olduğu gibi değildir. Siz sürücü adayı aracıyla kursunuzda eğitim alırken diğer araçlar dikkatli olarak sizin yanınızdan geçerler. Ancak trafikte böyle bir ihtimal söz konusu değildir. Ehliyet kullanabilir onayınızı aldıktan sonra bile tekrar kurslarınıza başvurarak eğitmenlerin özel özel dersler almalısınız. Bu dersleri alırken öncelik sizin daha çok kullandığınız güzergâhlar olmalıdır. Bunlar çocuğunuzu okula götüreceksiniz güzergâh, işe giderken kullanacağınız güzergâh ya da evinize dönerken kullanacağınız yollar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir