Estetik diş Hekimliği Kimler Yapabilir?

estetik diş, Diş ve ağız, estetik diş hekimliğini

Estetik diş, sanılanın aksine yeni bir diş hekimliği dalı değildir ve 1930’lu yıllara dek uzanan bir geçmişi vardır. O yıllarda, özellikle Hollywood aktör ve aktrislerine hitap etmek üzere düşünülmüş ve “gülümseme tasarımı” adıyla piyasaya çıkmıştır. İlk günlerinde, ilgilendiği tek alan sahne sanatçılarına düzgün ve beyaz dişler sağlamak olmuştur. Bu amaçla, özellikle diş beyazlatma konusunda pek çok yeni teknik geliştirmiş ve günümüzde de kullanılan bazı tedavi yöntemlerini ortaya çıkarmıştır. Yine, diş kaplamalarında kullanılan pek çok teknik ve malzeme de estetik diş hekimliğinin sonucudur. Ancak, günümüzde estetik diş hekimliğini sadece güzel gülümsemeler sağlayan bir dal olarak görmek yanlış olacaktır. Zira her ne kadar sahne sanatçılarına yönelik olarak ortaya çıkmışsa da, günümüzde hemen her türlü diş kusurunu örtmek ve doğal ağız yapısını sağlamak amacını güder. Bu amaçla, gerek doğuştan ve gerekse sonradan oluşan diş ve ağız yapısı kusurları üzerinde çalışır. Bu yönüyle estetik tıp doktorlarına benzerler. Bilindiği üzere, estetik tıp doktorları da sadece kişiyi güzelleştirmeye çalışmaz, örneğin kaza sonucu yüzü yanan biri için de tedavi uygularlar. Estetik diş hekimliği de bunun gibidir.

estetik diş, Diş ve ağız, estetik diş hekimliğini Diş ve ağız yapınızda bir problem olmasa dahi estetik diş hekimliği size yardımcı olabilir ve daha güzel bir görüntüye kavuşmanıza yardımcı olur. Diş ve ağız yapınızda doğuştan gelen veya sonradan oluşan bir problem varsa, yine size yardımcı olacaktır. Hedef, doğal ve güzel bir görüntü sağlamaktır. Tedavilerindeki asıl amaç budur. Normal diş hekimleri sadece tedaviye yoğunlaşmışken, estetik diş hekimleri, tedavi sonucunda aynı zamanda güzel bir görüntüye kavuşmanızı hedefler.

estetik diş, Diş ve ağız, estetik diş hekimliğiniNormal diş hekimlerinden bir farkları yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, amaç kişiyi hem tedavi etmek ve hem de güzel bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktır. Bu amacı hedefleyen her diş hekimi, estetik diş hekimliği de yapabilecektir. Sadede bu konu üzerine uzmanlaşabildiği gibi, normal ve estetik uygulamaları bir arada da yapabilir. Örneğin, hemen her diş hekiminin muayenehanesinde gerçekleştirdiği diş beyazlatma işlemi, bir estetik uygulamadır. Bu nedenle her diş hekiminin aynı zamanda estetik uygulama yapabileceğini söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir