Estetik Diş Hekimliği Kimler Yapabilir?

Gülüş tasarımı, Estetik diş hekimliği, diş eti

Estetik diş hekimliği son yıllarda oldukça sık tercih edilen bir hale gelmiştir. Gülüş tasarımı olarak da nitelendirilen estetik diş yapımı halkımızın son günlerde oldukça fazla ilgi gören bir konsepttir. Gülüş tasarımı denildiğinde yapılması gereken kişinin gülümsemek istediği anların kendine daha estetik bir görüntü sergileyecek durumların yaratılmasıdır.  Gülüş esnasında kişilerin diş etlerinin ön plana çıkması estetik bozukluğun sebebi olabilir.

Gülüş tasarımı, Estetik diş hekimliği, diş etiDiş hekimleri insanların güldüğü zamanlarda diş etinin görünmemesi düşüncesi içindedir. Tasarlamalar bu ölçüde başlar. Üst bölgede gülümsemeden veya normal duruşlarda alt dudak arasında kalan mesafede görülen görüntü dikkat çeken bir durumdur. Gülümsemek istendiğinde ilk olarak beyaz bir diş gözüküyor ise bu normal kabul edilir. Fakat gülüş başladığında öncelikle diş eti olarak bir pembelik görünüyor ise estetik gerektiren bir durumdur. Bu çeşit çözümler bazen diş hekimleri tarafından uyarılırken bazen hasta tarafından bu sorunun ortadan kaldırılma talebi bulunur. Estetik diş hekimliği her dişçinin yapabileceği fakat tavsiye etmeyeceği bir oluştur. Bu noktada yapılabilecek işlemlerin başında bu durumun ortaya koyulmasındaki sorunlar araştırılır. Örneğin kişinin ağız çevresi kaslarının gergin olabilir. Bu durumların ortadan kaldırılabilmesi için botoks uygulaması yapılarak düzeltilebilir. Bu tip işlemler doğrultusunda işi uzmanına bırakarak estetik diş ekimliği ile alakalı çalışma sergileyen hekimlerden yardım almanız çok daha sağlıklı olacaktır. Yapılan ufak botoks uygulaması üst dudak kaslarını gevşetecek ve aşağı sarkmasını sağlayacaktır. Dolayısı ile olması gereken konuma oturmasına yardımcı olunmaktadır. Bu durum estetiği sağlayan bir durum olarak direkt gülümsemenin değişmesini sağlıyor.

Yâda durum üst dudak hacminin az olmasından dolayı kaynaklanıyor ise, dermal filer olarak nitelendiren ve doku şişirme özelliği bulunan malzemeler kullanılır. Böylelikle üst dudak hacmi arttırılır. Bu işlemin yapılması alt dudak ile orantı sağlanabilmek adına çalışmanın alt dudakta da yapılması gerekebilir. Sorun diş boyunun kısa olmasından dolayı meydana geliyor ise gülümseme esnasında dişten daha çok diş eti dikkat çekiyor ise lazer tedavisi ile diş eti kaldırma tedavisi uygulayarak kişinin kendi dişlerini ortaya çıkartmak sureti ile işlem uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir