Fare ilaçlaması nasıl yapılıyor?

fare ilaçlamanın önemi, fare ilaçlama nedeni, fare nasıl ilaçlanır

Fare, bildiğiniz üzere omurgalı hayvanlar familyasının en küçük boyutlu türüdür. Kemirgenler ailesine mensuptur. 4 ayaklı, tüylü ve kuyrukludurlar. Ön dişleri oldukça keskindir. Farelerin dişleri, farelerin hayatı son bulana kadar büyümeye devam eder. Bu yüzden de fareler sürekli olarak ön dişlerini törpülemek zorundadır. Eğer törpülemezse bu dişler alt çeneye geçer ve farelerin hayatı son bulur.  Oldukça elastik bir duruşları vardır. Bu bakımdan kendi boyutlarından çok daha küçük yerlerden geçebilirler.fare ilaçlamanın önemi, fare ilaçlama nedeni, fare nasıl ilaçlanır

Fareler, insan sağlığın çok büyük oranda zarar verebilirler. Çöplük, kanalizasyon gibi pis ve kokuşmuş yerlerde yaşayan bu canlıların üzerinde birçok mikrop bulunur. Bu açıdan fare ilaçlama uygulamalarında hassasiyet çok önemlidir. Bu mikropları hem insanların yaşam alanlarında gezerek gezdikleri yerlere hem de kemirdikleri besinler bulaştırırlar. Ayrıca da insanları ısırarak onlara veba hastalığını yayarlar.

Fareler özellikle kış aylarında insanların yaşam alanlarına saldırırlar çünkü yaz mevsiminde yiyecek sıkıntısı pek çekmezler. Evlerin, işyerlerinin içlerinde bulunma amaçlarının da zaten tek bir sebebi vardır o da yiyecek bulmak. Bu yüzden sizin sağlığınıza zarar verebilecekleri gibi depo, kiler gibi alanları da talan ederler.Fare ısırması oldukça ciddi hastalıklara neden olur bunlardan bazıları veba,  verem, tifüs, humma, çeşitli bağırsak hastalıkları, şap hastalıklarıdır. Bu hastalıklar eğer dikkat edilmez ise ölüm ile sonuçlanabilecek hastalıklardır. Fare ilaçlama uygulalamaları bu açıdan son derece önemlidir.

Fare ile Mücadele

İnsanın hem sağlığını ciddi derece bozan hem de insanları maddi kayba uğratan bu canlılar ile mücadele etmek bireysel olarak pek mümkün değildir. İnsanlar yüzyıllardan beri bu kemirgenler ile mücadele etmek için uğraş vermektedir. Fakat bireysel olarak mücadele pek de olanaklı görülmemektedir. Fareleri yok etmek için kullanılan fare kapanı yönteminin başarıya ulaşması için bütün kemirgenleri tek tek yakalamak gerekecektir. Fakat bu işlem oldukça zaman alacaktır. Marketlerde satılan zehirleme ilaçları ise gelişigüzel verileceğinden, onların yok olmasını sağlamaktan çok onların ilaca karşı olan direncini artıracaktır. Bu bakımdan en etkili yöntem alanında uzman Sağlık Bakanlığı ruhsatına sahip bir ilaçlama şirketi tarafından fare ilaçlama uygulaması talep edilmelidir. Uygulanacak olan fare yemi istasyonu sayesinde bu kemirgenlerden garantili bir biçimde kurtulmanız sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir