Flor Nedir ?

Flor Nedir ?
Florid adı verilen maddedir. Aslında suda ve yediğimiz bir çok sıvı ve katı gıda da bulunan doğal bir maddedir. Bizim ile alakası da dişlerde depolanan florid maddesinin dişleri güçlendirdiği ve çürüğe karşı koruma sağladığıdır. Bu uygulama 3 yaşında ki bir çocuk için uygulanması sonucu çocuklarda diş çürüklerinin ve hatta diş bozukluklarının önüne geçmede yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır ?
Flor eskiden şebeke sularında bol miktarda bulunur idi. Bunun sonucunda bunu en üst seviyeye kadar arttırarak diş direncinin arttırılması düşünülmüştür. Bazı pilot bölgelerde bu çalışma yapılmış, diş problemlerinde azalma görülmüştür. Bunun akabinde doz arttırımına gidilerek diş sağlığı korunması hesaplanmıştır.

Ancak ileri düzey araştırmalar sonucunda bu florid maddesinin aşırı kullanımında yan etkiler gözlendiği için dozda azaltmaya gidilmek zorunda kalınmıştır. Şuan klasik oranda süregenelen bu maddeyi çocuklarımız için de seans seans kullanarak diş çürüklerinin önüne geçebilir.

Çocuklarda Florid (flor) Uygulaması

Çocuklarda Flor (florid) Uygulaması & Dr Onul Üner

3 yaşından itibaren bu uygulama çocuklara yapılabilir. 6 ayda bir tekrarlanarak yapılan bu işlem ile çocuklarımızın diş dirençleri artıtırılarak çürük ve ortodontik sorunların önüne geçilebilir. İşlem esnasında ağrı yada bir sızı olmaz. İşlem çok basit ve kısa bir sürede yapılabilir. Bu işlemin yapılması halinde diş sağlığını korumada önemli bir yol alınmış olacaktır.

Çocuk yaşlarda bu işlemin yapılmasında bir diğer fayda ise, çocukların diş doktorlarına ısınması ilerleyen dönemlerde diş doktorlarına gitmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. İşlemin basit ve ağrısız olması diş doktorlarımıza çocukların ısınmasında büyük rol oynayacaktır.

Flor Uygulamasının çeşitleri
Flor uygulaması temel olarak 2 çeşittir. Bunlar ;

Topikal flor uygulaması
Sistemik flor uygulamsı
Her ikisinde de bu işlem yapılabilir. Ama sistemik uygulamalar diğer topikal yönteme göre daha az performans verdiği için genelde topikal uygulamalar yapmaktayız. Bir köpük bir jel veya macun formunda dişlere sürülerek işlem yapılır.

Flor uygulaması zararlı mıdır
Flor uygulaması ortalama olarak 5 ayda bir yapılır. Bir diş macunu şeklinde dişlere sürülmek suretiyle yapılır. Macundan tükürüğe kalan kısmı ise, işlem esnasında tükürük emici ile çekilir. Yani uygulamanın sağlık açısından hiçbir yan etkisi veya dişlere zararı yoktur. Aksine uygulama diş güçlenmesi ve çürüklere karşı mücadele de büyük rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir