Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

günlük su tüketimi, günde tüketilmesi gereken su miktarı, günlük su tüketimi seviyesi

Geçen yıllar içerisinde yapılan çalışmalar çeşitli öneriler sunuyor, fakat günlük su ihtiyacınız sağlığınız ve ne kadar aktif olduğunuz ya da nerede yaşadığınız gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Vücudumuzun Ne Kadar Suya İhtiyacı Olur?

İnsan vücudunun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyaç duyar ve bu sebeple nefes alırken, terlerken ve idrar ile kaybedilen suyun yerine konulması hayati önem taşıyor. Yiyeceklerden bir miktarda su alınması ile birlikte asıl su kaynağıdır. Diğer içecekler de su ihtiyacınızı karşılamakta yardımcı olur, ancak her zaman en iyi seçenek sunmaktadır. Bu konuda en genel öneri günde 6-8 bardak su tüketilmeli, ancak bazı kişiler ne kadar sağlıklı olduklarına ne kadar egzersiz yaptıklarına ve ne kadar sıcak ve ya kuru bir iklimde yaşadıklarına bağlı olarak daha az ya da daha çok suya ihtiyaç duyulur. Eğer ki, sıcak bir havada egzersiz yapıyorsanız, gripseniz ya da idrar yolları enfeksiyonu geçirmişseniz, hamileyseniz ve ya emzirme dönemi içerisindeyseniz normalde tükettiğinizden daha fazla suya ihtiyaç duyulmaktadır.günlük su tüketimi, günde tüketilmesi gereken su miktarı, günlük su tüketimi seviyesiSu İhtiyacını Etkileyen Faktörler Neler Olabilir?

Egzersiz: Eğer ki, sizi terleten bir aktivite yapıyorsanız sıvı kaybınızı gidermek için daha fazla su tüketmeniz gerekir. Ekstra ne kadar suya ihtiyacınız olduğu ne kadar terlendiğine, egzersizinizin süresine ve ya tipine göre değişkenlik göstermektedir.

Çevresel Faktörler: Sıcak hava daha fazla terlemenize ve dolayısıyla daha fazla suya gereksinim duymanıza sebep olur. Özellikle kış aylarında ısıtılmış iç mekanlar da cildinizin nemini kaybetmesine yol açar.

Hastalıklar ve ya Sağlık Koşulları: Ateşiniz olduğunda, kustuğunuzda ya da ishal olduğunuzda vücut su kaybetmektedir. Bu gibi durumlarda, daha fazla su içmeniz gerekiyor. Diğer taraftan, bazı böbrek, karaciğer ile böbrek üstü bezi rahatsızlıklarında ve kalp yetmezliği gibi durumlarda suyun boşaltımı azalabilir ve su alımınıza limit koymanız gerekmektedir.

Hamilelik yada Emzirme Dönemi: Hamile ve ya emziren kadınlar daha fazla sıvıya ihtiyaç duyulur. Bilhassa emzirme döneminde çok fazla sıvı kaybedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir