Güne ferah bir nefesle başlayın

Hayatımızda en değer verdiğimiz hususlardan biri elbette sağlığımız olmuştur. Sağlık söz konusu olunca da sağlıklı beslenme, hijyen, düzenli uyku gibi günlük yaşantımızda dikkat etmemiz gereken birçok unsurla karşılaşıyoruz.  Peki ağız ve diş sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz? Gelişen teknolojinin ağız bakımında bizlere sunduğu imkanların ne kadar farkındayız? Bu soruları kendimize sorduğumuzda ağız bakımına gereken önemi vermediğinizi düşünüyorsanız sağlıklı dişler ve taze bir nefes için geç kalmayın.ağız bakımı bilgileri, diş çürümesinin nedenleri nelerdir, diş bakımı nasıl yapılır

Diş sağlığının önemi

Gereken özeni göstermediğimiz takdirde dişlerimizde çürüme, lekelenme kaçınılmaz olur. Diş çürüğünün önüne geçmek için uzmanlar günde en az iki kez dişlerin fırçalanmasını öneriyor. Bu öneri elbette diş sağlığınız için temel kurallardan biri ancak tek başına yeterli değil çünkü sağlıklı dişlerin bir diğer dostu da sağlıklı beslenme alışkanlığıdır.

Dişlerimiz neden çürür?

Diş çürümelerinin temelinde karbonhidrat içeren yiyeceklerin dişlerin arasında birikmesi yatar. Bu biriken yiyecek parçalarının fırçalayarak veya diş ipi ile temizlenmesi gerekir. Dişteki artık maddelerden beslenen bakteriler kısa sürede plak adı verilen tabakalar oluşturur.  Oluşan bakteri plağı zaman içerisinde diş minenizde incelmeye sebebiyet verir ve dişlerinizin çürümesi artık kaçınılmaz olur. Yapışkan ve şekerli ürünler tükettiğimizde dişlerimiz yoğun bir asit birikimiyle karşı karşıya kalır. Bu asit, diş minenizde incelmeye neden olan etkenlerin başında gelir. Bakteri plakları lekelenmeye ve çürümeye sebep olduğu gibi diş eti sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Ağız bakımında nelere dikkat etmeliyim?

Diş sağlığı ağız bakımının ana unsurudur. Diş hekimin yapacağı rutin kontroller ve sizin düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız diş çürüğünün önüne geçmek için çok önemlidir. Diş eti kanamalarının önüne geçmek için yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih edebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diş fırçalarının yılda en az iki defa değiştirilmesi gerektiğini de unutmayınız. Diş macunu seçerken florür içeren ürünleri tercih edin çünkü florür dişteki bakteri oluşumunun ve diş eti iltihabının en güçlü önleyicisidir.

Gülmekte ve konuşmakta serbestsiniz

Diş çürüğü veya ağız kokusu gibi problemler yüzünden günlük hayatımızda sosyal çevremizle olan ilişkilerimizde sorunlar yaşayabiliriz. Ağız kokusu problemi olanlar arkadaşlarıyla yakın mesafeden konuşmaktan kaçınırlarken, çürük dişleri olan insanların fotoğraf çekinirken ağzını açmaktan çekindiği görülür. Eğer siz de buna benzer problemler yaşıyorsanız; dişlerinizi düzenli fırçaladığınızda, diş hekiminizle olan rutin muayenelerinize devam ettiğinizde bu problemlere elveda demek sizin için hiç zor olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir