Hamilelikte Kulak İltihabı

kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı neden olur

Gerek hamilelikte kulak iltihabı olsun, gerek ise hamilelik dışı, kulak iltihaplarını meydana getiren en önemli faktörler dış etkenlerde kulak içerisinde yer edilen bakteri ve mantarlardır. Virüs ve bakterilerin genel ismi ise patojen denilmektedir. Bu patojenler, kulakta bir iltihaplanmayı meydana getirerek, kulak kaşıntısı, ağrısı, kulakta akıntı gibi sorunları da meydana getirecektir. Patojenler nedeniyle kulaktaki östaki borusu kapanabilir. Kulak iltihabı bulunan kişilerde özellikle de uçak yolculuklarında maruz kalınan hava basıncı, iltihabı şiddetlendirir ve ağrı meydana getirebilir. Hamile olan bireylerde orta kulak iltihabı türü kulakta bir iltihaplanma mevcut ise, özellikle de rahatsızlığın daha ileriye taşınmaması için, soğuk algınlığı, grip gibi durumlardan kendilerini korumaları önem taşımaktadır. Çünkü bu tür rahatsızlıklar, kulak iltihaplarının şiddetlenmesine de neden olmaktadır.kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı neden olur

Hamile olan bireyler, özellikle de ilerlemiş olan bir kulak iltihabı için bir doktora görünmelidirler. Kimi hamile bireyle, tedavide kullanılacak ilaçların, bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle, hastalıklarının tedavisini ertelemektedir. Oysa doktorunuz, bebeğinize zarar vermeyecek ilaç türlerini reçetelendirecektir. Kimi hamile bireyler ise tam tersi olarak, kafaya göre ilaç tüketiminden kesinlikle sakınmalıdırlar. Çünkü vücudunuza alacağınız ilaç, bebeğinize ve size yan etkileri dokunabilir. Eğer hamilelikte, bireyde dış kulak iltihabı mevcut ise, bu tür rahatsızlıkların tedavisi, antibiyotik alımına gerek duyulmadan, küçük etkili kulak damlaları ya da merhemlerle tedavi edilmektedir.

Hamileliğin en riskli olduğu ilk 3 ay ve son ayda, bu tür bir kulak iltihabı rahatsızlığı yaşayan, ağrı ve huzursuzluk çeken, akıntıyla baş edemeyen bireyler, muhakkak bir doktora görünmelidirler. Hamileler, KBB (Kulak-Burun-Boğaz) doktorunun verdiği ilaçları bir de Kadın Doğum doktoruna danışarak almalarında yarar vardır. İlaçların doğru kullanımı da hem tedavinin sağlıklı sonuca ulaşmasında hem de sizi ve bebeğinizi korumada önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir