İmplant Nedir?

implant

Gelişen teknoloji ile diş hekimliğinde de geliştirilen tedavi yöntemleri hastaların hem görünüm hem de sağlık açısından hayallerini gerçekleştiriyor. İmplant tedavi yöntemi de ülkemizde yaygın olarak uygulanan diş tedavi teknikleri arasında yer alıyor. İmplant ağız içinde boş kalan yerlere uygulanan diş tedavisidir. İmplant tedavisinde diğer dişlere hiçbir müdahale yapmadan tek bir dişin yapılması sağlanır. Modern diş hekimliğinde uygulanan bu yöntem dişin ana diş gibi ömür boyu, konforlu ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasını amaçlar. İmplant eksik bir dişe uygulanabildiği gibi aynı anda birçok dişe uygulanabilir. İmplant çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidaların üzerine uygulanan diş protezleridir.implantİmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır, Zararı Varmıdır?

18 yaş üzerindeki tüm kadın ve erkeklerde implant tedavisi uygulanabilmektedir. Çene gelişimi tamamlanmamış veya kemik erimesi olan kişilerde implant tedavisi uygulanmaz. Hastaya implant tedavisi yapmadan önce çekilen röntgenler, bu konuda kesin sonuç almak için yapılır. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar tedaviden önce ilacı kesip kullanıma ara vermelidir. Şeker ve kalp hastaları, kanser ve tansiyon hastaları da hastalıkları düzene girdikten sonra veya hekim onayı ile implant tedavisi yaptırabilir. İmplant tedavisinde kullanılan malzemeler kimyasal içermez ve tamamı ile doğaldır. Bu yüzden vücutta herhangi bir risk veya alerjik reaksiyona neden olmaz. İmlant tedavisi diğer diş tedavilerine göre biraz daha zaman ister. Vidanın çeneye uyum sağlaması yaklaşık 3 ay sürmektedir. Uyum sağlandıktan sonra diş protezi takılır ve hasta günlük yaşamına devam eder.

Diş İmplantında Kullanılan Kaplama ve Protez Türleri

Hastaların bütçesine ve talebine göre diş protezi belirlenebilir. Bu alanda en yeni ve en kaliteli diş protezi olarak zirkonyum tercih edilmektedir. Diş rengi ile aynı renkte tasarlanabilen zirkonyum porselen kaplamalar, parlaklığı ve kullanımı ile uzun yıllar aynı kalitede kullanılabilir. Zirkonyum kırılma ve darbelere karşı da dayanıklı bir malzemedir. Pürüzsüz ve estetik bir yapıya sahiptir. Klasik porselen de implant tedavilerinde uygun fiyatlı diş protezi tercih edenlerin tercih ettiği kaplama türlerdir. Sağlamlığı, kullanımı ve estetik görünümü ile tercih edebileceğiniz porselen kaplamlar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir