İp (Halat) Egzersizleri ve Faydaları

ip egzersizi

Kardiyo ve kuvvet antrenmanlarını Crossfit egzersizlerinde karşımıza çıkan etkili makine olan atlama ipi ile kombinleyebilirsiniz. Kendi antrenmanlarınıza başlarken ip egzersizlerini ısınma olarak da kullanabilirsiniz. Planlı egzersizlere harika bir alternatif olan ip egzersizi, kalp atış hızınızı artırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. İp egzersizlerini antrenman öncesi ısınma olarak veya antrenman bitiminde ek bir egzersiz olarak yapabilirsiniz. İp atlama, kısa sürede yağsız kas kütlesi kazanmak için çok faydalı bir egzersizdir. Daha fazla kas inşa etmek istiyorsanız, daha fazla ip sallamanız gerektiğini bilin. Antrenmanlarınıza ek olarak değil, bağımsız bir antrenman olarak kullanırsanız, en fazla faydayı elde edebilir ve verimliliğinizi artırabilirsiniz. Yağ yakmak ve vücudunuzu şekillendirmek için oldukça etkili olan ip egzersizleri aralıklı olarak programlanmalı ve iki üç güne ayarlanmalıdır. İşinizin verimini artırmak için dünya markalarının en son teknolojiyi kullanarak ürettiği, sporla uğraşanlar için özel olarak tasarlanmış sporcuları tercih edebileceğinizi hatırlatırız.ip egzersiziEn iyi 5 ip egzersizi;

  1. İp Atlama Egzersizi… Yan tekmeler olarak da bilinen yan atlama egzersizi, en sık yapılan ip atlama egzersizlerinden biridir. İpi iki elinizle tutarak başlayın. Her iki kolunuzu da başınızın üzerine kaldırın, sağ ayağınızla öne doğru bir adım atın ve vücudunuzu sağa çevirin. Ardından ipi yere hızlıca bastırmalısınız. Ve ipleri de aynı şekilde kendinize doğru çekmeyi unutmayın. Her bacakta 10 tekrar ile bitirin.
  2. Zıplama Krikoları… En çok tercih edilen bir diğer ip işi ise zıplama krikolarıdır. Bu, fitness için atlama ve ip çalışmasını birleştiren bir egzersizdir. İpi iki elinizle baş aşağı tutarak tanıdık bir zıplama hareketi yapmalısınız. Kollarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirerek ipe ve ipten yan atlamalar yapmaya çalışmalısınız. Bu egzersiz, kolları ve omuzları geliştirmenin yanı sıra tüm vücudun kaslarını eğitmek için çok etkilidir.
  3. Omuz Halkaları… Omuz kaslarını güçlendirmek çok iştir diyelim. Dizleriniz hafifçe bükülü olarak ayakta durmalısınız. İpi avuçlarınız aşağıda tutarak omuzlarınızla dairesel hareketler yapın. Saat yönünde devam etmeli ve ardından 30 saniye boyunca ters yönde daire çizmeye çalışmalısınız. Yağ yakımını artıran, kardiyovasküler sisteminizi güçlendiren ve kas inşa eden ip atlama egzersizleri, düzenli olarak yapılırsa hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca omuz çemberlerinin incelenmesi için iyi bilinen bir diğer ismin de omuz çemberleri olduğunu unutmayın. Birçok fitness merkezinde karşılaşabileceğiniz ip atlama egzersizleri başka şekillerde de uygulanabilir.
  4. Geniş halkalar… Bu en basit ip egzersizidir. Ayrıca kalp atış hızınızı artırır ve kollarınızın ve omuzlarınızın çalışmasını sağlar. Avuç içleri birbirine bakmalı, başparmaklar ipin üzerinde olmalıdır. Her iki kolunuzu da öne doğru uzatın ve dizlerinizi hafifçe bükün. Sırayla, kollarınızı omuz hizasında kaldırmalısınız. Antrenmanınız boyunca çömelme pozisyonunda kaldığınızdan emin olun. Bu sayede alt vücut kaslarını aktif olarak çalıştırmış olursunuz.
  5. Yanal dalga hareketi… Ayakta dururken ipi iki elinizle tutmalı, omuz hizasında kaldırmalı ve dizlerinizin hafif kırıldığından emin olmalısınız. Sağ elinizi kaldırarak sol elinizi omuz hizasına indirmeli ve ipi kalça hizasına getirmelisiniz. Kollarınızı hızlıca hareket ettirin, sağa doğru beş adım atın, ipi ters yönde bükün. El hareketlerine ara verilmeden devam edilmelidir. Dalganın hareketini sürdürerek yön değiştirerek sola doğru beş adım atmalısınız. Bu egzersizi her yöne 3 kez uygulayarak tamamlamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir