Jinekomasti Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

jinekomasti nedir, jinekomasti nasıl tedavi ediliyor, jinekomasti tedavisi

JİNEKOMASTİ NE DEMEKTİR?

Erkeklerdeki meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomasti, çoğu erkeğin en büyük kabuslarından biridir. Anormal şekilde meydana gelen meme büyümesinin nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak genel olarak seks hormonlarında meydana gelen eksikliklerden dolayı olduğu düşünülmektedir. Ergenlik çağına gelen erkeklerde meydana gelen bu durum, genelde bir iki yıl içerisinde kendiliğinde kaybolur.jinekomasti nedir, jinekomasti nasıl tedavi ediliyor, jinekomasti tedavisi

 Erkeklerin genelinde meydana gelebilen jinekomasti, herhangi bir sağlık sorununa neden olmamaktadır. Ancak bu rahatsızlık başka hastalıkların habercisi olabilmektedir. Genel olarak sosyal ve psikolojik yönden erkekleri etkilemektedir. Bu durumdan çok şikayet eden biri genelde arkadaş ortamına çok fazla girmek istemez. Bu hastalığın sebepleri tam olarak belirlenebilirse ona uygun olan tedavi de belirlenmektedir. Genel anlamda tedavisi cerrahi müdahale ile yapılmaktadır.

 JİNEKOMASTİ TÜRLERİ NELERDİR?

 3 farklı jinekomasti türü vardır. İlki olan Glandüler jinekomasti türünde büyümeyi sağlayan yer gerçek meme dokusudur. İkinci tür olan lipamatözde ise büyüme yağ dokusunun artışından dolayı meydana gelmektedir. Ayrıca hormon bozuklukları nedeni ile de bu durum meydana gelmektedir.

 Mikst denilen karışık jinekomasti ise hem bir meme dokusunun artışı varken hem de yağ dokusunun artışı bulunmaktadır. Muayenede belirlenen jinekomasti türlerine göre jinekomasti tedavisi nasıl olacak belirlenmektedir. Bu nedenle bu durumda olan kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekir.

 JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 Erkeklerin genelinde ve hatta çocuk yaşta meydana gelen jinekomasti hastalığı, ciddi etkilere sebep olmasa da kişinin psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bu durumdaki kişi özellikle de ergenlik çağındaki bir çocuk ise arkadaş ortamlarından kendini soyutlama gibi etkenler kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle jinekomasti tedavisi mutlaka aksatılmaması gereken bir tedavidir. Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction dışında meme bezinin çıkarılması teknikleri de uygulanabilmektedir. Tedavi yönteminin ne olacağı hastanın kontrolü sonrasında hastalığının belirlenen türüne göre tedavisi de belirlenmektedir.

 Meme dokusundaki fazla yağdan dolayı jinekomasti hastalığına yakalanan kişilerde liposusction yöntemi etkili olmaktadır. Yağ dokusunda olan fazlalığın yanında meme dokusunda da fazlalık olan kişilerde ise liposuction dışında meme dokusunun çıkarılması gerekir. Eğer bu fazlalıklara deri fazlalığı da eklenirse, yağ ile meme dokusu çıkarıldıktan sonra deri dokusu da çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir