Kafeinin Günlük Hayatımızdaki Önemi

kafeinin faydaları, kafeinin faydaları neler, kafeinin sağlığa etkileri

Kafeinin kimyasal formülü C8H10N4O2 olan ve çoğunlukla uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Kafein maddesi, kahve ve kakao çekirdeklerinin, çay yapraklarının içerisinde bulunuyor. Özellikle başka bitkilerin tohumlarından da elde edilebilir. Saf halde bulunan kafein kokusuzdur ve aynı zamanda acımsı bir tadı vardır. Kafeini günlük hayatımızda yer alıyor yoğun olarak çay, kola, kahve, çikolata da tüketmekteyiz. Bunun dışında ise uyarıcı haplar, ağrı kesiciler veya diyet ürünlerinin içerisinde de kafeine rastlamak mümkün olmaktadır.kafeinin faydaları, kafeinin faydaları neler, kafeinin sağlığa etkileri

 Kafein Ne Kadar Sürede Vücuttan Atılır?

Gün içerisinde ise yoğun olarak tükettiğimiz pek çok maddenin içerisinde kafeinin bulunuyor olması kafeinin hayatımızdaki önemini bir kez daha kanıtlamaktadır. Amerika da vatandaşların yaklaşık yüzde ellisinden çoğu kafeinin hayatlarının olmazsa olmazları arasında yer almış durumdadır. Bu konuda sosyal hayatımızda kafeinin ne kadar önemli bir işlevi olduğunu gözler önüne sermektedir. Kafein ilk olarak bir Alman kimyager tarafından 1819 yılında bulunmuş bir besindir. Kafein merkezi sinir sistemine direk etki sağlamaktadır. Beye gelen veya giden mesajları hızlandırmaktadır. Özellikle solunum sistemini ile kalp atışlarını da hızlandırmaktadır. Kafein içeren pek çok içeceği gün içerisinde sık sık tercih etmekteyiz. Ülkemizde ise durum bu şekilde işliyor günlük yiyecek veya içecekle aldığımız kafein doğrudan mide ya da ince bağırsaktan kana karışmaktadır. Kafeinini vücuttan atım süresi ise yaklaşık 5-6 saattir. İşte bağımlılık sorunu da tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Çünkü kişi bu 5-6 saatlik süreyi geçirmeden tekrardan kafeini vücuduna almaktadır.

Fazla Kafein Tüketiminin Sakıncaları

Kafein uyarıcı bir madde olması sebebiyle de bağımlılık yapmaktadır. Günlük olarak alınan kafein miktarı vücuda alınmadığı zaman vücut buna tepki gösterir ve baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, dikkat bozukluğu gibi rahatsızlıklara sebep olur. Kafein uyku düzeninde olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü kafein uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonuna etki eden bir uyarıcı olmaktadır. Son olarak ise kafein baş ağrısını geçirebilir, fakat sık tüketildiği zaman baş ağrısı yeniden ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir