Keto Diyetinin Tehlikeleri

keto

Keto diyeti 1920 yılından itibaren bilinen bir diyet türüdür. Bu diyette oldukça düşük karbonhidrat alınırken yüksek şekilde yağ tüketimi olur. Diyet sonucunda kişilerin vücudunda ketoz adı verilen bir metabolik durum meydana gelir ve bu durum neticesinde de hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün olur. Peki bu diyetin ne tür yan etkileri bulunmaktadır. Bunları inceleyeceğiz.keto

Açlık Hissi Çok Yüksektir

Birçok diyette zaten açlık sebebiyle kişiler diyeti kısa süre içinde bırakır. Fakat bu durum keto diyetinde üst düzeydedir ve diyeti yapan kişiler sadece 1 hafta içinde diyeti terk eder. Bunun sonucunda da verdikleri kilonun çok daha fazlasını geri alırlar.

Depresyona Sebep Olabilir

Keto diyetinde öğününüzü yedikten sonra dahi açlık hissi vücudunuzdan eksik olmaz. Bu da kan şekerinizi düşürür bu da doğal olarak daha panik halinde olmanıza yol açıp depresyona sebebiyet verebilir.

Grip İhtimalini Artırır

Keto diyetinin içeriğinde omega-3 yağlarını barındıran besinler bulunmaz. Bu tür yağlar vücudunuz direncini yükselten yağlardır ve bunları tüketmediğiniz takdirde gribe yakalanma ihtimaliniz de doğal olarak daha fazla olacaktır.

Ağız Kokusu

Yüksek yağlı yiyecekler eğer dengelenmediği sürece ağız kokusuna yol açar. Ki keto diyetinde herhangi bir şekilde bunun dengesi oluşturulmadığı için de daha öncesinde ağız kokusu yaşamayan kişilerde dahi bu durum görülebilir. Tabii ki fazla yağlı besin tüketmek tahmin edeceğiniz üzere kolesterole de sebebiyet verebilir.

Düzensiz Adet

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki keto diyetinde kadınlar düzensiz beslendikleri için adet düzenlerinin de bozulması olmaktadır. Bu adet düzensizliği de tabii ki birçok duruma sebebiyet vermektedir.

Halsizlik

Karbonhidratı hayatınızdan çıkardığınız için istediğiniz kadar dinlenin ya da uyku düzeniniz başarılı olsun buna rağmen halsizlik hissi ile karşı karşıya kalmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Susuzluk Hissi

Keto diyetinde elektrolitler azalacaktır. Bu da susuzluğun başlıca sebebidir ve bu sebeple de vücut belli bir süreden sonra susuzluğa katlanamaz hale gelebilir. Yani keto diyeti oldukça zor bir diyettir ve bunu uygulayıp başaran kişiler de oldukça nadirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir