KİMLER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLİR?

iş güvenliği uzmanı olma, iş güvenliği uzmanı kimler olabilir, iş güvenliği uzmanı kimdir

İş güvenliği uzmanı iş güvenliği kanunu gereği her işletmenin kullanması gereken kişileri kapsamaktadır. Bu nedenle her işletme bir tane iş güvenliği bulundurmak zorundadır. Bu da doğal olarak bu alandaki açıkların fark edilmesini ve yeni istihdam imkanlarını ortaya çıkarmaktadır. Gerek kişisel eğitimler gerekse kurum çalışmaları ile birçok insan iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Bunun yanı sıra iş güvenliği uzmanı olabilmek için belli bir lisans mezuniyeti olmak da gerekiyor. Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? Son yıllarda önü açık olan meslek gruplarından bir tanesi olması ve diğer fakültelerde işsiz kalan birçok insan olması nedeni ile önem kazanan meslek gruplarından bir tanesi olmuş durumda.iş güvenliği uzmanı olma, iş güvenliği uzmanı kimler olabilir, iş güvenliği uzmanı kimdir

Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? Lisans mezunları arasında seçilen iş güvenliği uzmanları arasında pek çok fakültenin mezunları yer alabilmektedir. Mühendislik fakültelerinden mezun olanlar bu alanda en çok tercih edilen kişiler arasında yer alıyor. Daha çok ticaret ve mühendisliğe dayalı olan işletmelerde de mühendislik mezunu kişiler hem ilgi alanı olması nedeni ile hem de konuyu daha çabuk kavramsı nedeni ile tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra iş güvenliği uzmanı olabilecek kişiler arasında mimar ya da iç mimar, peyzaj mimarları da yer alabilmektedir. İnşaat ve yapı alanlarında daha fazla iş kazası riski olması bu alanlarda bu meslek grubu mezunların daha çok tercih edilme nedenidir. Riskleri önceden tahmin etmesi ve olası kazaları engellemesi bu kişiler için daha kolay ve hızlı yapılacak bir işlem olduğu için mezunlar tercih edilmektedir.

Bunun dışında kimler iş güvenliği uzmanı olabilir sorusuna farklı üniversite mezunları da dahil olabilmektedir. Edebiyat fakültelerinin biyoloji, kimya da fizik bölümü mezunları, teknik eğitim fakültesinden mezun olan öğretmenler ya da iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları da iş güvenliği uzmanlığı yapabilecek kişiler arasında yer almaktadır. İş ortamındaki çalışma alanına ve sistemine göre farklı derecelerde iş güvenlik uzmanları bulunmaktadır. İş koluna göre farklı ehliyetler verilen bu kişiler iş ortamında oluşabilecek kaza olasılıklarını en aza indirmek ya da yok etmek için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir