Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

kısırlık tedavisi, kısırlık nasıl tedavi edilmektedir, kısırlığın tedavisi

Kısırlık tıp dilinde infertilite olarak da bilinmektedir. Kısırlık genel olarak yeterli şekilde cinsel ilişki yaşayan ve 1 yıl düzenli cinsel ilişki sonrasında gebelik görülmemesi şeklinde tanımlanmaktadır. Evli çiftlerin çoğunda infertilite problemi görülmekle birlikte zaman içerisinde doktor  gibi alanında uzman ve oldukça başarılı bir doktor sayesinde bu problemler çözülebilmektedir. İnfertilite problemi yaşayan evli çiftler üzerinde belirli testler yapılarak, kısırlık problemine neden olan durumlar belirlenir ve kadın doğum uzmanı tarafından uygun tedavi yöntemine başlanır. 1 yılı geçmemiş evliliklerde gebelik görülmemesi durumu kısırlık olarak adlandırılmamalıdır. Bu nedenle, uzman doktor kısırlık problemini teşhis edebilmesi için öncelikli kriter olarak hem düzenli bir cinsel ilişki hem de 1 yılı aşan cinsel hayat belirlemektedir.kısırlık tedavisi, kısırlık nasıl tedavi edilmektedir, kısırlığın tedavisi

İnfertilite Çeşitleri Nelerdir?

İnfertilite problemi kişilere ve yaşanan problemin kaynağına göre çeşitlenmektedir. Bazen bayanlarda infertilite problemi görülürken bazen erkeklerde bu problem yaşanmaktadır. Hatta bazı durumlarda evli çiftlerin ikisinde de infertilite problemi gözlemlenmektedir. Bu durumların dışında 1 yılı aşan düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen gebelik yaşayamayan kişilerde görülen infertilite durumuna açıklanamayan infertilite denilmektedir. Fakat bu ayrımın dışında genel olarak infertilite problemi iki çeşide ayrılmaktadır. Daha önce hiç çocuk sahibi olmayan kişilerde görülen infertilite durumuna primer infertil denilmektedir. Bunun yanı sıra, daha önce gebelik süreci yaşamış fakat şuan için gebe kalamayan infertilite problemine de sekonder infertil adı verilmektedir. Kişide infertilite çeşidi nitelendirilmesi yapılabilmesi için mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşülüp, gerekli test ve analizler yaptırılmalıdır.

Bayanlarda Görülen İnfertilite Probleminin Nedenleri

Rahim ve yumurtlama bozukluklarına bağlı durumlar, daha önce geçirilmiş rahatsızlıklardan dolayı rahim duvarındaki zedelenmeler, rahimde bulunan kistler, Endometriozis durumlar ve tüplere bağlı problemler genel olarak infertilite rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra farklı olarak nedeni açıklanamayan durumlarda bayanlarda görülen infertilite nedenleri arasında sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir