Küresel Isınmanın Nedenleri

Çağımızın sıkıntılarından bir tanesi de hiç şüphesiz ki küresel ısınmadır. Uzun yıllardır bu durumun devam etmesi durumunda bizden sonraki nesillere yaşanacak bir dünya bırakamayacağımız söylenmektedir. Peki küresel ısınmanın nedenleri nelerdir bunları kısaca incelemek gerekirse.

  • Ulaşım en önemli etkendir. Bu sebeple de zaten sık sık toplu taşıma araçlarının kullanılmasının daha iyi olacağı şeklinde haberler çıkmaktadır. Çünkü ne kadar fazla araç olursa havaya verilen zarar da o kadar fazla olmaktadır. Son yıllarda elektrikle çalışan ve çevreye minimum zarar veren araçlar üzerinde durulmaktadır.
  • Sanayi Devrimi’yle birlikte artık sanayileşme başka bir boyuta geçmiştir. Günümüzde sanayinin olmadığı bir bölge bulmak dahi zordur. Sanayileşmenin getirdiği olumsuz etki de karbon emisyonunu ciddi bir şekilde artırmasıdır.
  • Ağaçların kesimi de birçok kişi tarafından hassasiyetle karşılanan bir durumdur ve buna şiddetli bir şekilde karşı çıkarlar. Fakat şehirleşmenin büyümesiyle birlikte ağaçlar kesilip yerlerini bina ve yapılara bırakıyor. Bunu net bir şekilde görmek isteyen kişiler bulundukları yerlerin 50 sene önceki haliyle şimdiki halini kıyaslayarak görebilir.
  • Endüstriyel çiftçilik de bir sorundur. İnsanların organik çiftçiliği terk etmesinin sebebi endüstriyel çiftçiliğin çok daha kolay olması ve daha çok kazandırmasıdır. Fakat bu tür çiftçiliği yaptığınız vakit de kullanılan ilaçlar gezegenin sıcaklığını artıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor.
  • Günümüzde artık tüketim çılgınlığı diye bir şey var. Örneğin kışlık montumuz eskimeden daha şık olduğunu düşündüğümüz için farklı bir mont alabiliyoruz. Tabii ki bu tüketim çılgınlığının sonucu olarak da daha fazla üretimden bahsetmek gerekir. Daha fazla üretim demek de daha fazla kaynak ve daha fazla sera gazı demektir. İşte bu da özellikle sera gazının %60 oranında artması ciddi bir şekilde küresel ısınmanın sebebidir.

Küresel ısınmanın nedenleri listesini bu şekilde sıraladık. Daha da birçok neden saymak mümkün. Fakat nedenlere baktığımız vakit birçoğunun bizden kaynaklı olduğunu görüyoruz fakat düşünüldüğü vakit de bu durumların terk edilmesinin pek de artık mümkün olmadığını söyleyebiliriz ve bu sebeple küresel ısınmanın devam edeceği de maalesef ortada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir