Madde Bağımlılığı Nasıl Anlaşılıyor?

madde bağımlığını anlama, madde bağımlılığı belirtileri, madde bağımlılığının yaygın belirtileri

Maalesef gençlerimizin bir merakla başladığı madde bağımlılığı ilerleyen ve fark edilmeyen yıllarda kendini iyice göstermeye başlamaktadır. Ergen yaşların risk teşkil ettiği bu alışkanlıkta çocuklarımıza dikkat etmeli ve onları iyi takip etmeliyiz. Madde bağımlılığı nasıl anlaşılır? Öncelikle davranışlarında gizlenme, yalnız kalma, aile içinde olmama ve aileden kaçma, arkadaş çevresinde sizin bilmediğiniz farklı bir arkadaş grubunun oluşması madde kullanan çocukların ilk önce gösterdikleri belirtilerdir. Tabii bu her çocuğu takip edeceğiniz anlamını taşımamalıdır. Çünkü bu uzaklaşmanın yanında duygusal olarak yaşanan gelgitler, olmadık yere yapılan tartışmalar da bu duruma eklenecektir. Kendi için görünen de bir şey almadığı halde aşırı para harcamaya başlamalar, içine kapanıklık, uyku düzeninin değişmesi, çok fazla ya da hiç uyumama durumları da bu bağımlılığın başlıca göstergeleridir.madde bağımlığını anlama, madde bağımlılığı belirtileri, madde bağımlılığının yaygın belirtileri

Madde bağımlılığı nasıl anlaşılır diye soran endişeli ebeveyniler için bu anlaşılması zor bir durum olsa da kendini daha çok gösterecek etkileri de fark edebilirler. Bunlar dalgınlık, dikkat eksikliği, gözlerde kızarmalar, vücut değişiklikleri, kişisel ilişkilerde sorunlar olarak yansımaktadır. Psikolojik olarak da yansıyan bu bağımlılık çocuğunuzun hayatında umutsuzluk ve inanç eksikliği olarak da yansıyacaktır. Her halükarda çocuğunuz için ergenlik döneminde yaşanılan çok büyük bir travma olacak bu bağımlılık erken fark edildiğinde kolay anlaşılabilir bir bağımlılık haline gelmektedir. Ancak ne kadar ilerlemiş olursa olsun sizin fark etmeniz dönülecek bir bağımlılığın sinyallerini verecektir.

Gittikçe yaş sınırı olmayan ve çok aşağılara çekilen bu bağımlıklarda okul çağında küçücük çocukların kolaylıkla alışabildiğini görmekteyiz. Arkadaş arasına girerek kendini ispatlamak isteyen çocuklarda merakla başlayan bu illet belki de sizi ölüme kadar götürecek riskler taşıyabilir. Madde bağımlılığı aşamaları öncelikle zararsız gibi görünen sigara kullanımı ile başlamaktadır. Bunun devamında sürebilecek alkol ve çeşitli uyuşturucu kullanımları bağımlılıkta artan riskleri arttırmaktadır. Deneme amaçlı başlanan bu bağımlılık ikinci aşama olarak düzenli olarak alınan madde riskini taşımaktadır. Bu aşamanın devamı olarak bağımlılık süreci başlamış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir