Mide Küçültme Ameliyetı Yapımı

mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Mide Küçültme Ameliyatı Gelişimi

 İlk örneklerini iki binli yılların başında veren ve günümüzde modern tıbbın teknolojik cihazları ile birlikte yapılan mide küçültme ameliyatı seçenekleri birçok hastanın uzun süreli olarak obez ve obeziteye bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarının bitmesini olanaklı kılmakta. Yılda binlerce kişi mide küçültme ameliyatı yaptırarak çok daha az beslenmenin fiziksel koşullarını kendi bedenleri içerisinde oluşturmakta.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Bu özel ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. En önce ilk muayene yapılarak hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığı tespit edilir. Daha sonraki tetkiklerde ise vücudun ve bağışıklık sisteminin bu ameliyata dayanıklı olup olmadığı kontrol edilir. Tüm ön işlemlerden sonra hastaya ameliyat için gün verilir. Genel olarak kapalı olarak gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı yapımı direkt olarak sonuca ulaşan ve hiçbir yan etkisi bulunmayan, modern bir tedavi biçimidir. Aynı zamanda çeşitli tüplerin sıkılaştırma işlemiyle birlikte küçültme işlemleri de gerçekleşmekte.

 Midenin genel olarak %60lık ile %80’lik kesimine kadar varan ölçeklerde kesilerek tamamı alınmaktadır. Herhangi bir doku zedelenmesi ya da diğer organlara sıçrayan bir komplikasyon ihtimaller dahilinde değildir. Silikon bant adı verilen tıbbi gereçlerin takılması ile birlikte uygulanan tedavi modelleri de geliştirilerek sunulmaktadır. Midenin alt kısmında yer alan büyük cebin tamamen alınması ile mide küçültme ameliyatı yapımı yapılmaktadır.

 Üst ve alt cep olarak ikiye ayrılan mide kısmında üst kısım çok daha küçük olduğu için ameliyat sonrası hastaların tokluk hissi oluşma süreleri oldukça kısadır. Bu operasyon türü uzun süreli olarak obezite tedavisi gören kişilere uygulanır.

 Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

 Mide çok gıda tüketilmesi halinde yeniden büyüklük kazanan bir organdır. Bu nedenle operasyon sonrası hastaların ”artık nasılsa ameliyat oldum istediğim kadar yiyebilirim” algısından uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tokluk hissine fazla kapılarak alınması gereken öğünler atlanmamalıdır. Kilo vermenin sağlıklı olan boyutu yaşanmalı ve temel yaşam prensiplerine dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra sağlıklı ve organik yaşam için beslenme modellerine dikkat edilmeli; mevcut olan spor faaliyetlerinden en az bir tanesini periyodik olarak yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir