MİGREN TEDAVİSİ NEREDE YAPILIYOR?

migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Migren Tedavisi, Migren cerrahi tedavisinin son yıllarda dünyada ve ülkemizde bilinirliğinin artması, migrenle yaşamak zorunda kalan hastaların bu ameliyatın nerede yapıldığı sorusunu beraberinde getiriyor. İlk kez Amerika’da uygulanan endoskopik migren ameliyatı nedeniyle bu ülke son 15 yılda dünyadaki migren hastalarının kalıcı tedavi merkezi durumuna gelmişti. Cerrahi yöntemle yapılan migren tedavisi artık ülkemizde de yapılmaktadır.migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Endoskopik ameliyat tekniğiyle gerçekleştirilen migren tedavisi İstanbul’da Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan tarafından yapılmaktadır. Doç.  Dr. Tayfun Türkaslan, estetik operasyonların yanı sıra uyguladığı migren ameliyatını ülkemizde ilk başlatan isimler arasındadır.

Migren ameliyatlarının İstanbul’da gerçekleştirilmesinin nedenlerinden biri Estetikport Cerrahi Merkezi’nin İstanbul’da hizmet veriyor olmasıdır ki, migren ameliyatları Estetikport çatısı altında gerçekleştirilmektedir.  Migren hastalarının muayene, test ve kontrolleri, hasta takipleri Estetikport bünyesindeki migren tedavi merkezinde gerçekleştirilmekte, ameliyatlar ise İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarındaki tam teşekküllü hastanelerde bizzat Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan tarafından yapılmaktadır.

En fazla migren hastası İstanbul’da

Migren tedavisinin İstanbul’da yapılmasının bir diğer önemli nedeni mega kentin migrenle olan çarpıcı ilişkisinden kaynaklanmaktadır. İstanbul’un nüfusu 14 milyonun üzerindedir. Ve her 100 İstanbullu’dan 10’u migren hastasıdır. Kadınlarda migrenin görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Migren hastası olanların yarıdan fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Migren hastalığının tedavisinin önündeki en büyük engel migren hastalarının en az yarısının profesyonel bir tıbbi yardım almamasıdır. Migren ağrılarını farklı değerlendiren bu hasta grubu, bunun migren dışında bir baş ağrısı olduğunu düşünerek, doktor yerine eş dosttan alınan tavsiyelerle ağrılardan kurtulamaya çalışmaktadırlar.

İstanbul’da kabaca bir tahminle 1.4 milyon migrenli olduğunu düşünürsek, bunu ortalama yarısı hastalığının ne olduğunu maalesef bilmiyor. Tanı konulmamış migren hastalarının kendi kendilerini tedavi etmesi ise söz konusu değil.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma migren rahatsızlığının kırsal alanda şehirlere göre daha az görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Şehirlerde 3 kat daha fazla migren hastası yaşamaktadır. Bu noktada İstanbul’a dönecek olursak, migrenin en çarpıcı özelliğine dikkat çekmek gerekiyor: Migren özürlülük yaratan bir hastalıktır. İstanbul’daki yaşama ve çalışma koşullarında bu hastalığın işgücünde yaratacağı kayıp ciddi boyutlardadır. Günlük yaşamda ve iş hayatında yarattığı kayıp ve özürlülük durumunu Dünya Sağlık Örgütü açıklamıştır. Dünya Sağlık Örgütü, hayatı engelleyen en önemli 20 hastalık arasında migreni 7. sırada değerlendirmiştir.

Nedeni tam olarak tespit edilemeyen ama migren ameliyatı ile kalıcı olarak tedavi edilebilen migren hastalığı İstanbul gibi büyük şehirlerde daha fazla tetiklenmektedir. Migren ataklarını belli başlı faktörler tetikler. Bu faktörlerin önemli bir kısmı İstanbullu migren hastalarının karşısına sıklıkla çıkabilmektedir. Örneğin, trafik gibi sürekli gürültüye maruz kalma, egzoz dumanıyla kirlenmiş havanın sürekli solunması, lodosun sıklıkla yaşanması, parlak ışık kaynaklarına sıkça rastlanılması, İstanbul’un yoğun iş ve araç trafiği nedeniyle öğün atlama ve aç kalma olasılığının yüksek olması, ev yemeği yapacak vaktin olmaması nedeniyle içinde katkı maddeleri olan hazır gıdaların tüketilmesi, sigara ve çeşitli kimyasal kokulara maruz kalma, bir gün fazla, bir gün az uyuma düzeni gibi birçok tetikleyici faktör İstanbul’daki migren hastaları için endişe ve ağrı kaynağıdır.

Bütün bunları dikkate aldığımızda ülkemizde en fazla migrenli hastanın yaşadığı şehir, İstanbul’dur.

Şehir dışından gelecek hastalara 5 kiloluk çanta hatırlatması

Şehir dışından İstanbul’a migren tedavisi için gelen hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Endoskopik migren ameliyatı için ameliyattan 1 ila 2 gün önce İstanbul’da olmaları gerekmektedir. Ameliyattan sonra yine İstanbul’da ikamet edecekleri süre 6-7 gündür. Hastaların yanlarında getirecekleri çantaların 5-6 kiloyu geçmemesi gerekir. Ameliyattan sonra, refakatçisi olmayan hastaların taburcu işlemlerinin ardından birkaç gün ağır bir şey kaldırmaması açısından getirilecek çantanın ağırlığı önemlidir.

Ancak hastanın mümkünse yanında bir refakatçisi olmasında yarar vardır. Refakatçisi olan hastalarımızı aynı gün hastaneden taburcu edebiliyoruz. Refakatçisi olmayan hastalarımızı 1 gün daha hastanede yattıktan sonra taburcu ediyoruz.

İstanbul dışından gelen hastaların iyileşme döneminde mutlaka sessiz ve sakin bir ortamda ikamet etmeleri gerekmektedir. Konaklama planı yapılırken önceden bunun dikkate alınmasında yarar vardır.

Migren tedavisi İstanbul’da nasıl gerçekleştiriliyor?

Migren tedavisi için ilk aşama muayenedir. Hastalarımızın migren tanısı alması şarttır. Plastik ve estetik cerrahın muayene ve testler sonrası yapacağı değerlendirme hastanın ameliyata uygunluğunu ortaya koyacaktır. Ameliyata uygun hastanın hangi hastanede ne zaman ameliyat olacağı belirlenir. Ameliyat öncesi hastanın dikkat etmesi gereken hususlar hatırlatılır ve dikkatli bir şekilde bunların gerçekleştirilmesi istenir.

Hastanın migren ağrıları başın hangi bölgesini tutuyorsa o bölge endoskopik, yani kapalı yöntemle ameliyat edilir. 1 ile 3 santimetre arasında değişen oranlarda açılan kesiden mini fiberoptik kameralarla girilerek migreni tetikleyen sinir dokusu rahatlatılır, üzerindeki baskı kalıcı olarak ortadan kaldırılır. Dolayısıyla migren ataklarının tetiklenmesinin önüne geçilir. İyileşme süreci, endoskopik teknik uygulandığı için oldukça hızlıdır. 4 ila 8 günde hastalarımız iyileşmekte ve işine dönebilmektedir. İlk doktor kontrolü 7 gün içinde gerçekleşmekte, şehir dışından gelen hastalar ilk kontrolden sonra uzun yolculuk yaparak evlerine dönebilmektedir.

Endoskopik migren ameliyatı ile migren tedavisi olan hastaların operasyondan sonraki 1 aylık süreçte migren kaynaklı atak ve ağrıları kalıcı olarak ortadan kalkmaktadır.  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan tarafından gerçekleştirilen migren ameliyatları sonrasında hastalar migrensiz bir hayatın mutluluğunu yaşamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir