Mutfak Alışverişi Nasıl Yapılmalı?

Hayatta bazı şeyler ertelenip, ötelenebilir. Ancak mutfak ve beslenme ötelenip ertelenemez. Çünkü yaşamak için insanların beslenmeye ihtiyacı vardır. sağlıklı beslenmek için mutfak alışverişlerini de doğru yapmak gerekir. Ivır zıvırlardan, hazır gıdalardan, sağlıksız beslenme ürünlerinden uzak durulduğunda aslında hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de bütçenizi korursunuz. Her şeyin en sağlıklısını evde yapabileceğinizi unutmayın. Örneğin hazır çorbalar yerine Pazar alışverişi yapıp kendi çorbanızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Veya sağlıksız atıştırmalıklar almak yerine bol meyve alabilir veya doğal malzemeler kullanarak kendi pasta ve atıştırmalıklarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Çünkü hazır gıdalar hem sağlığa hem bütçeye zarar.mutfakMutfak Alışverişi Yaparken Sınır Ne Olmalı?

Alışverişte kaç kişilik aile olduğunuz önemli bir unsur. Evdekiler neyi sever, neyi sevmez ve beslenme alışkanlıkları nasıl. Bunların hepsine dikkat etmek gerekir. İhtiyacınızdan fazla alacağınız ürünlerin bozulması, küflenmesi veya tadının geçip çöpe gitmesi ihtimalini gözden kaçırmayın. Bunun için her şeyi az ve tüketebileceğiniz kadar alın. Örneğin sosis, salam, sucuk ve et ürünlerinde paketli gıdalar alın ve günlük tüketime uygun paketleri tercih edin. Bu gıdalar hızlı bakteri üretimi yaptığı için açıldıktan sonra hemen tüketilmeli. Aksi takdirde zehirlenme veya mide rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz. Dolapları buzlukları doldurmayın. Her şeyi mevsiminde tüketin. Her şey mevsiminde taze ve lezzetlidir.

Şarküteri Alışverişi Nasıl Yapılmalı?

Şarküteri ürünleri, kahvaltılıklar ve et ürünleridir. Kıyma, et ve tavuk buzluğa konulup çıkarıldıktan sonra çiğ veya pişmiş olarak asla tekrar buzluğa konulmamalıdır. Aslında bu gıdaları kullanacağınız kadar alıp buzluğa hiç koymamalısınız. Beyaz peynir, yoğurt ve süt gibi ürünlerde günlük ve taze olarak alınmalıdır. Kendi yoğurdunuzu doğal sütle kendiniz yaptığınızda hem daha bereketli hem de daha lezzetli ve sağlıklı olur. Alışverişe gitmeden önce eksikleri belirleyin ve mutlaka liste yapın. Bu şekilde hem ihtiyaçlarınızı unutmamış hem de bütçenizi aşmamış olursunuz. Alışverişte doğal ürün satan pazarları ve marketleri tercih edin. Aldığınız tüm ürünlerin son kullanım tarihine mutlaka bakın. Mutfak alışverişleri özellikle eşlerin birlikte gitmesi gereken alışveriştir. Böylece fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir