Ortodonti neler ile ilgilenir?

ortodonti

Ortodonti; çapraşık dişler, alt üst çene uyumsuzluğu ve ağız bozuklukları ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodonti ile ilgili uzman kişilere ortodontist denir.

Ortodonti bilimi geniş çaplı bir bilim dalıdır. Ortodonti uzmanı olmak için diş hekimliği fakültesi mezun olmak gerekir.  Diş hekimliği mezunun kişi 4 yıl boyunca uzmanlık ya da doktora programını bitirdikten sonra ortodontist olur.ortodonti

Son zamanlarda estetik açıdan güzel görünmenin önem kazanmasıyla birlikte ortodonti bilimin de önemi anlaşılmaya başlamıştır.  Estetik açıdan kendini kötü hisseden biri, nasıl burun, göğüs vb. estetik operasyonlarla tedavi oluyorsa diş, yüz ve çenesinde bozukluklar olan biri gerekli operasyonlar ile daha düzgün bir yüz hattına sahip olabilir. Ayrıca yüz insanın en belirgin bölgesi olduğu için estetik kaygı değeri de diğer bölgelere oranla daha fazladır.

Çapraşık ve ayrık dişler sadece estetik açıdan değil sağlık açısında da ilerleyen dönemlerde sıkıntı çıkarabilir. Bu tür sıkıntıların 12 yaşlarında tedavi edilmesi, tedavi sürecinin hızlandırılması açısından daha etkilidir. O yaşlarda kemik gelişimi daha hızlı olduğu için tedavi daha hızlı cevap verecektir. Tüm bunların dışında diş ve çene bozuklukları tedavi edilmediği taktirde zamanla çürük dişlere ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Bu da zamanla dişlerimizi kaybetmemize neden olur.

Ortodonti biliminin gelişmesiyle birlikte çeşitli tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinde amaç, insanların daha rahat, daha hızlı ve daha az sıkıntıya sokarak tedavi etmektir. Estetik açıdan kaygısı olan biri diş teli taktığı zaman bu sefer de diş tellerinin görüntüsünden sıkıntı duyacak ve o süreçte zorluklar çekemeye devam edecektir. Fakat şeffaf diş telleri ve görünmez diş tellerinin geliştirilmesi ile birlikte, hastalar tedaviye daha olumlu bakarlar. Tedaviler periyodik olarak belli günlerde yapılır ve ekstra durumlarda diş hekiminden yardım almanız gerekmektedir.  Tıbbın ilerlemesi ile birlikte daha farklı diş telleri çeşitlerinin de geliştirilmesi beklenmektedir. Bu sayede ortodontik bozukluklar kişiler için tedavi edilmesi kolay bir hal alır ve rahat bir şekilde tedavi edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir