Ortodonti Tedavisi Nasıl Olur?

ortodonti tedavisi nedir, ortodonti tedavisi kimlere uygulanır, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Ağız yapınızla alakalı bir probleminizin olduğunu tespit ettikten sonra; diş hekiminize başvurdunuz. Gerekli olan kontrolleriniz yapıldı ve ortodonti tedavisi yani diş teli işlemi görmeniz gerektiği kanaatine varıldı. Tedavi süreciniz başlayacak. Sizin merak ettiğiniz şey ise ilk etapta tabiî ki de şu olacaktır; ortodonti tedavisi nasıl olur?ortodonti tedavisi nedir, ortodonti tedavisi kimlere uygulanır, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Yapılacak İşlemler

Öncelikli olarak tedavi olacak olan hastanın ağız içi ve çene yapısı hakkında fikir edinebilmek için; röntgeni alınır. Ardından hastanın ağız içi fotoğrafları çekilir ve bunlar detaylı bir şekilde incelenir. Röntgen ve alınan fotoğrafların Ortodontist tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu incelemenin ardından hastanın üst çene ve alt çenesinden 30 saniyelik bir süre içerisinde ölçü alımı gerçekleştirilir.

Tedavi sürecinin ilk haftalık bölümünde genellikle azı dişlerinin arasını açabilmek amacıyla bantlar yerleştirilir. Bu bantlar bir hafta boyunca hastanın ağzında kalmaktadır. Bazı durumlarda diş teli tedavisi esnasında hastalarda diş çekimi işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ortodonti tedavisine başlamadan önce hastanın; ağız içi hijyeninin tam olarak sağlanmış olması gerekmektedir. Başka diş problemleri varsa halledilmiş olmalıdır.

Hasta hassasiyet derecesi yüksek dişlere ve diş etine sahipse tedaviye başlamadan evvel bu duruma uygun bir diş macunu kullanmalıdır. Diş teli takılırken; hastanın ağzına asitli bir kurutucu sıkılır. Bu diş telinin tutunabilmesi için mühimdir. Diş teli tedavisi esnasında yanağınız da bir batma veya hassasiyet belirtisi hissediyorsanız ya da damağınızda bir acıma hissi varsa bunu doktorunuza söylemekten çekinmeyiniz. Ortodonti tedavisi nasıl olur? diyerek kendinizi endişelendirmeyin. Problemlerinizi diş hekiminizle beraber çözüme kavuşturun. Daha sağlıklı dişler ve gülümsemeler elde edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir