Otomatik Vites Ehliyeti Almak

otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Ülkemizde daha önce manuel ve otomatik vitesli araçları kullanabilmek için ehliyet kurslarına kayıt yaptırarak eğitimlerde ve direksiyon sınavlarında başarılı olduktan sonra ehliyet almaya hak kazanıyor ve bu sahip olduğumuz aynı ehliyet ile manuel ve otomatik şanzımanlı araçları kullanabiliyorduk. Fakat getirilen düzenleme ile bundan sonra sadece otomatik vites şanzımanlı araçları kullanabilmek için otomatik vites ehliyeti sahibi olmamız gerekmektedir.otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?

Bu sertifikaya sahip olabilmek içinde daha önceden nasıl ehliyet alabilmek için sürücü kurslarına yazılıyor, eğitimlere katılıyor ve sınavlarda başarılı olduktan sonra ehliyet almaya hak kazanıyorsak; otomatik vites ehliyeti almak içinde aynı prosedürler geçerli olacaktır. Sadece otomatik sürücü sertifikası kurslarında ve sınavlarında sürücü kursları otomatik vitesli araçlar ile eğitim verip, direksiyon sınavları yapacaklardır. Otomatik vitesli araç sertifikasına sahip olan sürücülerin belgelerinde “Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir” ibaresi yer alacaktır.

Otomatik Vites Ehliyeti İle Manuel Vitesli Araç Kullanabilme

Getirilen kanun gereği otomatik vites ehliyeti ile otomatik vitesli araç kullanabilen sürücü aynı kategorideki manuel vitesli aracı kullanabilmek içinde Manuel Vites Ehliyeti sahibi olmak zorundadır. Yani bu sınıfın otomatik şanzımanlı araç kullanıcısı manuel vites şanzımanlı aracı kullanabilmek için manuel sürücü sertifikası gurubunun derslerine kayıt yaptırıp verilecek olan derslerin sadece yarısına girmesi ve direksiyon sınavında da başarılı olması ile bu sertifikaya da sahip olacak ve aynı zamanda aynı kategorideki manuel vitesli aracıda kullanabilecektir.

Otomatik Vites Ehliyeti Ücreti ve Yaş Sınırları

Otomatik sürücü sınıfı sertifikasının alınabilmesi için öngörülen ücret daha önce tüm ülkede ehliyet alabilmek için belirlenen taban fiyat uygulaması ile aynıdır. Eğitim kursunu veren sürücü kursları bu fiyatta kesinlikle oynama yapamaz. Kısacası manuel vites sertifikası için uygulanan ücret ile otomatik araç sertifikası da aynıdır. Yaş sınırına da gelecek olursak, manuel araç sürücüleri için geçerli olan yaş sınırları Otomatik Vites Ehliyeti içinde geçerlidir. Bütün ehliyet sınıfları için otomatik ehliyet belgesi düzenlenir. Bu yeni trafik yasası 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir