Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

parke temizleme, parke temizliği yapma, detaylı parke temizliği

Ev dekorasyonunu tamamlayıcı nitelikteki ev parkeleri, modern bir izlenim oluşturmanız için çok kullanışlı bir üründür. Lamine, ahşap ve laminant olmak üzere 3 farklı parke çeşidi vardır.parke temizleme, parke temizliği yapma, detaylı parke temizliği

Kolay temizliği ve şık görünümü sayesinde çok fazla tercih edilmektedirler. Aynı zamanda ekonomik ve çevreci özellikleri ile dikkat çekerler. İlk günkü görünümlerini koruyabilmeleri için düzenli aralıklar ile temizlenmeli ve bakımları yine düzenli aralıklar ile yapılmalıdır. Ev dekorasyonunda uzun yıllardır kullanılan bir malzeme olan ahşap, sağlıklı ve doğal görünümü sebebi ile hala daha sık tercih edilen parke çeşididir. Cilalı olması da onu diğer parke çeşitlerinden ayıran özelliğidir. Bu şekilde ahşap parkelere cila sürmek parkeye şık bir görünüm kazandıracak ve parkeyi koruyacak. Bu sebeple ahşap parke temizliği sırasında da cilanın önemi çok fazladır. Çünkü cilası yıpranmış, eskimiş ve ya incelmiş parkeler çabuk toz tutarak matlaşır ve çizilirler. Bu nedenlerden dolayı cilası incelmiş olan parkeler için belli aralıklar ile parke cilalama işleminin uygulanması gerekir. Bu işlem laminant temizliği açısından da bir kolaylık sunar. Ahşap parkelerin temizliğinde tercih edilmesi gereken ürün, yüzey temizleyiciler olmalıdır. Ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Parkenin ömrünün kısalmasına sebep olurlar. Çamaşır suları da cilanın çabuk yıpranmasına sebep olacağından parkelerin temizliği için kullanılmamaları gerekir. Sirke, arap sabunu gibi doğal ürünleri tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Parkelerin nemli bez ile silinmesi gerekir. Islak bez ile silindiği zaman parkenin ahşap olmasından kaynaklı zemindeki parke şişer ve kabarır. Laminant parkelerin kabarmasını önlemek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken kısım ıslak bez ile parkeleri silmemektir. Boşluk bırakılmadan döşenen lamine ve laminant parkelerin temizliği ahşap parkeye oranla daha kolaydır. Boşluk olmadığından aralarına toz girme gibi bir sıkıntı da bulunmaz.

Tozlar, parkenin yüzeyinde birikir ve oldukça çirkin bir görüntü oluşturur. Bu sebeple daha sık temizlenmesi gerekir. Bu parkelerin gündelik temizliği için kıl süpürge kullanımı en mantıklı ve pratik seçimdir. Eğer elektrikli süpürge kullanacaksanız da ucuna yumuşak bir aparat takmanız yararlı olur. Takmadığınız zaman parkelerinizde zedelenme, çizilme ve eskime gibi durumlar oluşabilir. Süpürme işleminizi bitirdikten sonra da nemli bir bez ya da paspas ile silmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir