Piercing Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Sağlıksız Mıdır? Bakımı Nasıl Olmalıdır?

piercing yaptırma, piercing nasıl yapılır, piercing yaptırırken dikkat edilecekler

Piercing günümüzde özellikle gençlerin oldukça sık yaptırdığı işlemlerden biridir. Peki nedir piercing? Piercing vücudun başta kulak, burun, dil, göbek gibi bölgeleri olmak üzere çeşitli bölgelerine takılan minik takıları ifade etmektedir.

Piercing çeşitleri oldukça boldur. Kimi ince bir görünüme sahipken kimi ise kocaman olabilmektedir. Genellikle minimalist piercingler daha çok tercih edilmektedir. Bazı piercinglerin ucu kapalı yani toplu iken bazıları ucu açık şekildedir. En çok piercing yaptırılan bölge kulaklardır. Kulağın iç kısımları, kıkırdaklara yapılan piercingler en yaygın piercing bölgeleridir. Bununla birlikte dudak piercingi de çok tercih edilmektedir. Ancak bu bölge kulağa oranla çok daha ağrılı olabilmektedir.piercing yaptırma, piercing nasıl yapılır, piercing yaptırırken dikkat edilecekler

Piercing yaptırmak ani bir karar olmamalıdır. Üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Çünkü çıkarılmak istendiğinde o kadar da kolay olmamaktadır. Piercing yaptırmaya karar verdikten sonra modelin nasıl olacağı üzerinde düşünülmelidir. Piercing modelini seçtikten sonra nereye yaptırmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer dilinize piercing yaptırmayı düşünüyorsanız piercing ustasının görüşünü almalısınız. Bir diğer önemli detay ise kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığınızdır. Piercing işleminin yapıldığı esnada bölgede kanama meydana gelebilir. Bu nedenle eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız yaptırmadan önce en az 3-4 gün önce kullanmayı bırakmış olmalısınız. Eğer panik atak, kalp rahatsızlığı gibi özel durumlarınız varsa mutlaka bir yakınınız yanınızda olsun. Çok acı veren bir işlem olmasa dahi her ihtimalin düşünülmesinde yarar vardır.

Piercing yaptırdıktan sonraki süreç de bir o kadar önemlidir. Öncelikle piercing takıldıktan sonraki ilk 24 saat önemlidir. Asla bu bölgeye dokunulmamalı, yıkanmamalı ancak her 2 günde bir bölge tuzlu su ya da antibakteriyel bir sıvı ile temizlenmelidir. Eğer bölgede çok kanama, şişme ya da iltihaplanma olduysa bir doktora gitmenizde yarar vardır. Piercing yaptırdıktan sonraki ilk 6 ay da önemlidir. Bu süreçte bölgeyi darbelerden korumaya özen göstermelisiniz. Aksi halde bölgenin iyileşmesi zorlaşacaktır. Son olarak piercing taktırdıktan hemen sonra çıkarmaya ya da bir yenisi ile değiştirmeye kalkmamalısınız. İyileşmesi için birkaç ay beklemenizde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir