Prostat Büyümesi Nedir?

prostat büyümesi, prostat neden büyür

Prostat büyümesi, özellikle de 40’lı yaşlarının sonlarındaki erkekler arasında yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Prostat bezi, her erkekte idrar torbasının hemen çıkışında yer alır. Prostat bezi, meni içerisindeki spermleri ve spermlere hayat ve hareketlilik veren salgıları yapmakla görevlidir.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Aslında prostat büyümesi durumu tamamen hormonaldır. 40’lı yaşların sonlarından itibaren kadında ve erkekte hormonal dengeler değişmeye başlar. Bu dengelerin değişmesiyle birlikte her erkekte prostat bezi büyür. Fakat bu büyüme bazı erkeklerde çeşitli rahatsızlıklara yol açarken, bazılarında hiçbir soruna yol açmayabilir.prostat büyümesi, prostat neden büyür

Prostat büyümesi hormonal kaynaklı bir durum olduğundan, sık cinsel ilişkiye girmek prostat büyümesine sebep olmaz.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat bezi, idrar kanalının hemen başlangıcında bulunduğundan, prostat bezinin büyümesinin belirtileri de direk olarak idrar ile alakalı sıkıntılardır. Çok sık idrara çıkmak, gece uyanarak idrara çıkmak, idrarı kesik kesik yapmak, düz bir fışkırma şeklinde değil de dağılarak, çatallanarak idrar yapmak, idrara başlarken zorlanmak, idrar yaptıktan sonra rahatlamamak ve kısa bir süre sonra tekrar idrar ihtiyacının gelmesi, bazen de idrar yaparken yanma veya sızlama olması gibi belirtiler kendini gösterir. Bu belirtilerin birkaçı bile görülüyor olsa prostat büyümesinden şüphelenilir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle her prostat bezi büyümesi tedavi edilmeyebilir. Üroloji uzmanı, hastanın kendisinin de fikrini alarak, prostat bezi büyümesinin hastanın hayat kalitesini düşürüp düşürmediğini sorgular. Eğer prostat bezi büyümesi hafif ise ve hastanın hayat kalitesini çok düşürmüyorsa, hekim hastayı belirli aralıklarla kontrol eder.

Eğer hastanın hayat kalitesi etkileniyorsa, bu durumda hekim ilaç tedavisini başlamayı önerebilir. Bu ilaçlar yaygın bir biçimde kullanılmaktadır ve çok ciddi yan etkileri yoktur.

Eğer prostat bezi büyümesi çok ileri safhalardaysa ve hastanın hayat kalitesini çok düşürüyorsa, hekim cerrahi müdahalede bulunabilir. Cerrahi müdahale, açık ameliyat veya kapalı ameliyat şeklinde olabilir.

Prostat Büyümesi, Prostat Kanserine Neden Olur Mu?

Prostat kanseri ile prostat büyümesinin birbiri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Her iki hastalığında oluşma şekilleri ve sebepleri farklıdır. Bir kişinin prostat bezinin büyümesi ya da büyümemesi; prostat kanseri olması veya olmamasını etkilemez.

Ayakta İdrara Çıkmak Prostat Bezi Büyümesi Yapar Mı?

Ayakta idrara çıkmanın birçok zararı olmasına rağmen prostat bezi büyümesine yol açmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir