Rahim sarkması nasıl tedavi edilir?

rahim sarkması

Rahim sarkması tedavisi, evresine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif rahim sarkması sıklıkla tedavi gerektirir ancak kişinin yaşam kalitesini bozuyorsa tedavi aranabilir. Ayrıca, topallığa ilerleme riskine rağmen tıbbi gözetim önemlidir. Kişinin pelvik kaslarını güçlendirmeyi ve ilerlemediği zamanlarda egzersizle birlikte sarkmalarını önlemeyi amaçlar.

Kegel egzersizlerini düzenli ve doğru yapmak, kabızlığı önlemek, ağır kaldırmaktan kaçınmak, kronik öksürüğü tedavi etmek, ideal bir diyet ve egzersizle sağlıklı bir yaşam sürdürmek, topallık riskini azaltabilir ve kötüleşmesini önleyebilir.

Kötüleşen topallık belirtileri varsa, başka tedaviler gerekebilir.rahim sarkması

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Gaz çıkışını engellemeye çalışıyormuş gibi pelvik taban kaslarınızı sıkın.

Kasılmayı 5 saniye basılı tutun, ardından 5 saniye rahatlayın.

Bu sizin için çok zorsa, 2 saniye sıkıştırma ve 3 saniye dinlenme ile başlayabilirsiniz.

Kasılmaları bir seferde 10 saniye tutmaya çalışın.

Her gün en az 3 set 10 tekrar yapmaya çalışın.

Bir fizyoterapist eşliğinde Kegel egzersizleri çalışılarak daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Doğru yöntemi öğrendikten sonra gün boyunca kendiniz için oluşturduğunuz alanlarda Kegel egzersizlerini uygulayabilirsiniz.

Hamilelik veya işe gelmeme gibi faktörler şiddetli rahim sarkmasının tedavisinde rol oynar. Kişi çocuk sahibi olmak istiyorsa tedavi için vajinal halka kullanılabilir. Rahim büyüklüğüne göre yüzük ölçüsü belirlendikten sonra kişiye yüzüğün nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi verilir. Ayrıca ilişki sırasında rahmi destekler ve sarkmasını engeller, bu sayede rahatlıkla kullanılabilir.

Rahim Sarkması Ameliyatı

Diğer bir tedavi seçeneği ise rahim sarkması ameliyatı olarak bilinen ameliyattır. Hastalığın şiddetine göre 2 farklı alternatif sunulabilir. Zayıf pelvik dokuyu onarmak için zayıflamış pelvik doku, vücudun farklı bölgelerinden alınan sentetik doku veya doku ile değiştirilir. Ve bir kişinin rahatsızlığı giderilecektir.

Şiddetli rahim sarkması için kullanılan bir diğer cerrahi teknik de histerektomidir. Histerektomi, rahmin tamamen çıkarılması için kullanılan tıbbi terimdir. Bu açık veya kapalı bir işlemle yapılabilir. Tedavi yöntemlerinde belirleyici faktörler; Hastanın şikayetleri rahmin sarkma derecesi ve gebelik ihtimalidir. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak doktorlarımız hastanın görüşüne göre tedavi yöntemlerini planlamaktadır.

İstatistiklere göre, 30 yaş üstü kadınların yaklaşık %50’sinde rahim sarkması vardır. Ancak tedavi gerektirecek düzeye ulaşanların oranı yaklaşık %20’dir. Bu yönde şikayetleriniz varsa size en yakın sağlık kuruluşunda muayene olmanızı öneririz. Muayene sonuçlarına göre size özel bir tedavi planı oluşturulacaktır.

Rahim alınması tedavi için yeterli midir?

Rahim sarkması, rahmi değil rahmi tutan bağlar ve pelvik taban kasları hasar gördüğünde ve rahim veya mesane vajinaya girdiğinde ortaya çıkar.

Rahim sarkması durumunda rahmin alınması tedavi değildir ve çoğu hasta işlemden sonra vajinal sarkma yaşar.

Özellikle genç hastalarda bu sarkma rahim alınmadan kolaylıkla düzeltilebilir. Bu nedenle rahim sarkması ameliyatları sırasında çıkarılsın veya alınmasın rahim veya vajinanın sağlam bir şekilde bağlanması gerekir. Sadece rahmin alınması etkili ve yeterli bir yöntem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir