Reflü Belirtisi

Reflü Belirtisi
Reflü belirtisi öncelikle mide yanması ile belirti verir. Ağza acı su gelmesi, mide de kaynama, ekşime, bazı yiyeceklerin rahatsızlık vermesi, bulantı ve şişkinlik belirtileri göstermektedir. Çocuklarda reflü belirtisi, kusma huzursuzluk, kilo kaybı ile ortaya çıkar. Bebeklerde reflü belirtisi ise, geceleri ağlayarak uyanma, ses kısıklığı, öksürük, kusma, gibi belirtiler verir.
Hamilelikte reflü belirtisi, hamilelik ilerledikçe karın içi basıncın artması ve bunun mide üzerinde oluşturduğu baskı da yakınmalar artmaktadır. Reflü öksürük yapar mı, mide, kendi salgıladığı asidin yakıcı etkisine karşı özel bir zarla korunur. Yemek borusu ve soluk borusu bu koruyucu zardan mahrumdur. Mide içeriğinin söz konusu organlara kaçması göğüste yanma ve öksürük yakınmalarına sebep olur. Bütün bu tepkiler reflü hastalığının belirtiler arasındadır.
Reflü tedavisi, üç kısımdan oluşur. Yaşam biçiminde değişiklik, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Yaşam biçimindeki değişikliklere beslenme alışkanlıklarını değiştirerek acı, baharatlı, asit içeren yiyeceklerden uzak durmalıdır. Yemekten sonra en az üç saat yatmamalı ve kızarmış gıdaları tüketmemelidir. İlaç tedavisinde ise mide asidini azaltan veya en aza indiren ilaçlar kullanılarak hastanın rahatlaması sağlanır. İlaç tedavisi hastalığın iyileşmesini sağlamaz. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınan reflü yemek borusunun alt kapakçığının ameliyatla daraltarak reflü önlenmektedir.
Gastrit belirtileri, Konik gastrit çok fazla belirti vermeden seyreder. Bazı hastalarda şişkinlik, iştah azalması, mide bulantısı kusma görülebilir. Akut gastritte ise mide de yanma, bulantı, kusma ve ağrı görülmektedir. Ülser belirtileri arasında en yaygın ve rahatsız edici belirti ağrıdır. Hafif açlık ağrısı, bıçak batması gibi şiddetli ağrı belirtisi vermektedir. Mide kanseri belirtiler, Dışkı tahlilleri ile ortaya çıkan gizli kanama ilk belirtilerden biridir.
Bu kanama halsizlik yapacak boyuta gelene kadar hastanın fark etmesi zordur. Kilo kaybı iştahsızlık ve erken doyma çok geç gelen belirtilerdir. Karın ağrısı genellikle hafif olduğu için çok da önemsenmez. Bulantı, kusma, ağızdan veya makattan gelen kanama gibi belirtiler görülebilir. Mide kanserinin özellikle erken dönemlerinde anti-asit ilaçlar ve yemek yemekle ortadan kalkan ağrılar olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir