Saç Kırıkları Neden Oluşur?

saç kırıklarının oluşma sebebi, saç kırığı nasıl oluşur, saç kırığı oluşması

Kadınların en çok özen gösterdikleri yerlerinden biri olan saçları psikolojileriyle doğru orantılıdır. Eğer bir kadının saçı bakımsız ve mat görünüyorsa bu durum onun psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle, hemen hemen her kadın daha güzel ve bakımlı saçlara ulaşmak ister. Buna ek olarak, kadınlar arasında oldukça sık görülen saç kırıkları neden oluşur sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Saçtaki kırık oluşumunu birçok etken bir arada tetikleyebilmektedir. Bu nedenlerin başında saçların bünyesinde bulunan nemsizlik gelir. Bu nedenle, saç kırıkları sorunları kuru saçlı kişilerde çok daha fazla gözlemlenir. Gerektiği neme kavuşamayan saçlar kırılmaya mahkûmdur. Saç kırılmaları genellikle saç uçlarında gözlemlenir ve son derece bakımsız ve mat görünümlüdür. Şimdi, saç kırılmasını engellemek için ne yapılması gerektiğinden bahsetmekte fayda vardır.saç kırıklarının oluşma sebebi, saç kırığı nasıl oluşur, saç kırığı oluşması

Saç Kırıklarının Oluşumu Nasıl Engellenir?

Kullanılan yanlış yöntem ve uygulamalar sonucu oluşan saç kırıkları aslında biraz daha dikkat edildiğinde çok daha başarılı bir şekilde saç kırıklarının oluşumu engellenebilir. Aşağıda sıralanacak olan maddelerin tümü saç kırıklarının oluşumu nasıl engellenir sorusuna cevap niteliğindedir.

  • Birinci olarak yapılması gereken henüz kırık oluşumu gerçekleşmediyse özellikle saç uçlarına bir takım özel üretilmiş serumlar ve buna benzer nemlendiricilerle düzenli bir şekilde bakım yaparak yeni kırışıkların oluşumunu engellemektir.
  • Geniş tel aralığına sahip tahta bir makas kullanılması plastik tarak ve fırçaların elektriklenmeyle birlikte verdiği zararı en aza indirger.
  • Saçların ıslakken taranması saçların en çok kırılmasına sebep olan faktörlerdendir. Bu duruma mutlaka engel olunmalı, saçlar kurutulduktan sonra taranmalıdır.
  • Mümkün olduğunca saç kurutma makinesinin kullanımı kaldırılmalı eğer kullanılması gerekiyorsa en az 15 cm uzaklıkta yalnızca saç diplerine tutularak kullanılmalıdır.
  • Saçların sıcak suda yıkanması da saçın pH dengesi ve yağ dengesini bozduğundan saç kırıklarına neden olur. Saçların ılık suyla yıkanması saç kırıkları oluşumunun engellenmesi noktasında büyük fayda sağlayacaktır.
  • Saçların boyatılmaması, kimyasal işlemlere maruz bırakılmaması da bir diğer etkili yöntem olacaktır.
  • Saç maşası, saç düzleştirici gibi ürünlerin kullanımına ise son verilmesi saç kırıklarını önlemek için etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir