Sivilce ve Kozmetik Ürünler

Sivilce ve Kozmetik Ürünler

Piyasada, hemen her kalitede ve fiyat aralığında bulabileceğiniz kozmetik ürünler kimi zaman sivilcenin tedavisinde olumlu bir rol oynerken kimi zaman da sivilcenin oluşumuna doğrudan etki etmektedir. Kozmetik ürünler ve sivilce etkileşimi basit olarak bu şekilde söylenmektedir. Kozmetik ürünlerin yol açtığı sivilceler, genellikle bu ürünlerin uygulandığı bölgelerde (yüz, alın, yanak, boyun) görülmektedir.

Kozmetik ürünlerin kullanımında sivilce oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kozmetik ürünlerin içinde var olan yağlar, sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Nemlendiriciler, losyonlar, renkli kozmetikler genellikle yağ içermektedir. Bu tür ürünler kullanılacaksa, anti komodejenik ve yağsız olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda, pek çok kozmetik markası, dermatolojik testlerden geçirilmeden piyasaya sürülmektedir. Ürün seçiminde, bu testlerden geçip geçmediğine dikkat etmek, kullanacağınız kozmetik ürününün sivilce oluşturmasını engelleyecektir. Bazı göz farları, pudralar ve allıklar gözenekleri tıkayabilen mineraller içermektedir. Mika adı verilen bu mineralleri içeren ürün kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Bununla birlikte, bazı saç bakım ürünleri özelliklede saç sabitleyici spreyler saça uygulanırken bir kısmıda cildimize geldiği için oldukça fazla sivilce problemine sebep olur . Yine saç bakım ürünleri seçiminde de yağsız ürünler tercih edilmelidir. Saç bakım ürünleri kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta, uygulanan bölgenin saçla sınırlı kalmasına dikkat etmek olacaktır.

Kozmetik ürünlerin sivilceye etkisi bu şekilde açıklanabilir. Ürün seçiminde özenli olunması ve kullanım miktarının iyi belirlenmesi olumsuz bir sivilce hastalığının önüne geçmekte yararlı olacaktır. Bunun yanında içinde benzoyl peroxide and salicylic acid ihtive eden ürünler kulanılırsa sivilce oluşumuna sebep olan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olurlar.Yine kulandığımız kozmetik ürünlerin özellikle makyaj malzemelerinin (fırçaların süngerlerin vs..) temizliğide cok önemlidir.Belli aralıklarla temizlenmelerinde fayda vardır aksi halde sivilceyi oluşturan bakterileri tetikler.Özellikle makyajla asla yatılmamalıdır hata cok zorunda kalmadıkca makyaj yapmamak daha sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir