Siyah Pirinç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmesi Gerekir?

siyah pirinç

Buğdaygiller familyasına ait besinlerden biri olan pirinç antioksidan özelliği ile öne çıkmaktadır. Özellikle glütensiz ve vejetaryen beslenenler siyah pirinci çok tercih etmektedir. Besleyici değeri bir hayli yüksek olan bu pirinç tüm dünyada “superfood” yani süper besin olarak nitelendirilmiştir.siyah pirinçSiyah pirinç Çin mutfağında oldukça büyük bir yere sahiptir. Ancak zamanla ülkemizde ve çeşitli ülkelerde de kullanımı artmış durumdadır. Siyah pirinci, beyaz pirinçten ayıran en önemli özelliklerden biri antioksidan miktarıdır. Siyah pirinçte, beyaz pirince göre 30 kat daha fazla antioksidan bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan “fenolik” adlı madde onu bu denli besleyici kılmaktadır. Siyah pirinç, beyaz pirinçten çok daha besleyici olduğundan ulaşılması zor olmaktadır ve bu nedenle de oldukça pahalıdır. Peki siyah pirincin bilinen faydaları nelerdir?

  • Lif bakımından son derece zengindir. Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır.
  • Tok tutar ve kilo alımını önler. Aynı zamanda metabolizmanın çalışma hızını dengeler. Mide rahatsızlıklarının yaşanmasının önüne geçer.
  • Magnezyum bakımından son derece besleyicidir. Kemik, diş ve kas gelişimine olumlu etki sağladığından yaşlıların ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesinde yarar vardır.
  • Enerji verici özelliğe sahiptir. Bir kase siyah pirinç vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi fazlasıyla karşılamaktadır.
  • İçerdiği zengin antioksidan sayesinde vücudun bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.
  • Yapılan araştırmalarda siyah pirincin kanser hücrelerine karşı koruma sağladığı görülmüştür.
  • Yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Yaşlılık hücrelerini yok ederek genç hücre sayısını artırdığı gözlemlenmiştir.

Peki siyah pirinç nasıl tüketilmelidir? Siyah pirinci tıpkı beyaz pirinç gibi tüketmek mümkündür. 1 çay bardağı siyah pirinci yarım saat kadar sıcağa yakın ılık suda bekletin. Ardından bir küçük tavaya pirinçleri süzdükten sonra koyun ve kavurun. Tereyağı ya da zeytinyağı ile kavurabilirsiniz. Daha sonra pirinçler iyice kavrulduktan sonra üzerine 200 – 250 ml kadar tavuk suyunu, et suyunu ya da sade suyu ilave edin. Ardından isteğe bağlı olarak tuz ekleyip karıştırın. Kısık ateşte pirincin suyu tam olarak çekmesini bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir