SSD’lerin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

ssd bozulması

Yeni bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar satın aldığınızda kullanıma ve zamana bağlı olarak bazı yavaşlama sorunları yaşayabilirsiniz. Yavaşlama sorunları, özellikle sabit diskli bilgisayarlarda ciddi olabilir. Her tür bilgisayara uyum sağlayan SSD’ler ile hızlı, düşük güçlü bir ürüne geçiş yapabilirsiniz.ssd bozulması

Tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi, SSD’leri nasıl kullandığınıza bağlı olarak bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak, SSD’ler beklentilerinizi karşılar ve belirli bir süre boyunca tam performans sunar. SSD’ler için bu süre genellikle 5-7 yıldır. Seçilen yarıiletken sürücüye bağlı olarak kullanım ömrü ve kalite gibi parametreler değişiklik gösterebilir.

SSD kullanırken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunu göz önünde bulundurarak yeni aldığınız SSD’nizi daha uzun süre aynı hız ve kalitede kullanabilirsiniz. SSD’ler genellikle belirli aksaklıklar nedeniyle bozulduklarının sinyalini verir. Katı hal sürücüleri, güç dalgalanmaları veya kesintiler gibi sorunlar oluştuğunda kolayca arızalanabilir. Bazı durumlarda, bu sorunlar verilerinizi bile bozabilir.

Birçok kullanıcı, bir arızaya yaklaştıklarında sabit disklerin farklı sesler çıkardığının farkındadır. Buna karşılık, SSD’ler bozulma sırasında herhangi bir ses çıkarmaz. Kullanmakta olduğunuz yarıiletken sürücüde bir sorun olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolu vardır. Bunu yapmak için SSD izleme araçlarını kullanarak hasarı kolayca tespit edebilirsiniz.

Disk mesajını kontrol edin

SSD’niz hasar gördüğünde bip sesi çıkarmasa bile, belirli sinyaller aracılığıyla sorunlardan haberdar olmanızı sağlar. Bazı durumlarda, bilgisayarınız düzgün şekilde kapanmazsa bir disk kontrol mesajı alırsınız. Bu, temel olarak SSD’nizde bozuk sektörlerin göründüğünü gösterir.

Kötü sektörler

Gün içinde bilgisayarınızı kullandığınızda çok tasarruf edersiniz. Bazı durumlarda, kaydetme sırasında hata mesajları görünebilir. Benzer şekilde, kullanım sırasında uygulama çökmeleri, dosya taşıma hataları ve büyük dosyalara erişim genellikle bozuk sektörleri gösterir. Buna göre kötü sektörler de SSD hasarının habercisidir.

Başlangıçta çökmeler

Bilgisayarınızı başlatırken çökme ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sıfırlama düğmesine birden çok kez bastığınızda bu durum açılıyorsa SSD’nizin hasarlı olduğunu veya bir sorunu olduğunu düşünebilirsiniz.

Salt okunur SDD

Katı hal sürücülerinde nadir görülen salt okunur bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Böyle zamanlarda diskler salt okunur moda geçerek tüm yazmalara izin vermez. Bu sorunla karşılaştığınızda, sürücünüzü mümkün olan en kısa sürede yedeklemeniz ve daha sonra temizlemeniz iyi bir fikirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir