Teknoloji kanserine dikkat etmelisiniz?

teknolojinin kansere olan etkisi nedir, teknolojisi kanser oluşumunda suçlu mu, kanserin ortaya çıkması teknolojiye mi bağlı

Maalesef ki, günümüzde teknoloji meraklısı birçok kullanıcı, gününün büyük bir çoğunluğunu, bilgisayar, telefon, televizyon gibi iletişim araçları ile geçiriyor. Elbette ki bunların her biri artık yaşamımızın bir parçası olmuş olsa da doğru kullanım her zaman kullanıcılarına daha da çok yardımcı olur. Elbette ki mecbur kalıyor ve bunlar ile geçirdiğimiz zamanı bir hayli artırabiliyoruz. Fakat doğru ve gerekmedikçe kullanmamak sizlere bu konuda daha fazla yardımcı olabilir.teknolojinin kansere olan etkisi nedir, teknolojisi kanser oluşumunda suçlu mu, kanserin ortaya çıkması teknolojiye mi bağlıBeyin tümörü ile bağlantısı bulunur mu?

Aslında genel olarak bu konuda pek çok farklı fikir ayrılığı yaşansa da, araştırmacılar bu konuda bazı verilere dayanarak, cep telefonlarının beyin tümörü ile her hangi bir bağlantı kuramadığı yönünde açıklamalar yapıldı. Fakat yine vücut direncine göre farklı kanser tiplerini ortaya koyduğu biliniyor.

Tükürük bezi kanseri!

Başka bir araştırmacının yaptığı sonuca göre cep telefonu kullanımından doğan hastalıklarda araştırmalar yaparken, cep telefonu ve tükürük bezi kanseri arasında bir bağlantı bulunmuştur. Bu durumda pek çok katılımcı olmuş fakat katılıcımaların daha düşük kısmında kötü huylu tümör ortaya çıkmıştır. Risk altında olmak her zaman hastalıktan kolay kurtulabileceğiniz anlamına gelmediğinden dolayı, kullanımlarda dikkat etmek kanser riskini en aza indirebilir.

Beyin tümörü ise;

Bir diğer araştırmacının açıklamasına göre ise; cep telefonları ve beyin tümörü arasında bir bağlantı bulunmamıştır. Fakat değer bir araştırmacı ise, gliom ve akustik nörinom şeklinde adlandırılan bir beyin tümörünün, kullanıcı sayısı arttıkça orantılı olarak artış gösterdiğini belirtmiştir. Bahsedilen bu tümör kanserli olmayan tümör olarak değerlendirildikten sonra, kanserojen şeklinde tanımlanıyor.

Doğru kullanımın önemi

Bu açıklamalar ile net bir şekilde cep telefonu kanser yapıyor demek mümkün olmaz. Fakat bu risk her zaman olduğundan dolayı, cep telefonları ile görüşmelerinizi daha kısa tutabilir, kulaklık kullanabilir ve ya bunun yanı sıra cep telefonunun bir bölgesinde yer alan antenini başınızdan uzak tutulmalıdır. Yine bir arama yaparken, karşı kişi aramaya onay verdikten sonra telefonunuzu kulağınıza götürerek, daha az radyasyona maruz kalmanıza yardımcı olunmalıdır. Yine uyurken, otururken ve ya spor yaptığınız zamanlarda, yani telefonunuza ihtiyacınız olmadığı durumlarda ondan uzak durmak sizlerin sağlığı açısından önemli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir