Telefonunuzu omzunuza sıkıştırmayın!

telefonu omza sıkıştırma, boyun ağrısı, boyun ağrısı nedenleri

Gün içinde bilgisayar başında çalışmak, günlük iş hayatında stresten kaynaklanan boyun ağrısının en büyük nedenlerinden biridir. Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı prof. Dr. Semih Aki, “Ağrılı bölgeyi 20 dakika havluya sarılı buz paketleri veya buz küpleri ile sıktıktan sonra ılık bir duş almak veya sıcak su torbası uygulamak yeterlidir. Bu yöntemler mevcut ağrıyı gidermek için kullanılır. Günlük hayatınızda alabileceğiniz bazı önlemler ile ağrıyı önleyebilirsiniz ”dedi.telefonu omza sıkıştırma, boyun ağrısı, boyun ağrısı nedenleri

Aktif bir yaşam tarzı boyun ağrısını önler

Fizyoterapi ve rehabilitasyon profesörü Dr. Semih Aki, uzanmanın boyuna ek yük getirebileceğini iddia ederek, “Boynunuzun doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçin.” Yukarı çekmenin boyundaki kasları da gerebileceğini belirten Prof. Dr. Semih Aki, “Mümkün olduğunca aktif olmalısınız. “Düzenli egzersiz yapan kişilerin tekrarlayan boyun ağrısına yakalanma olasılığı çok daha düşük” dedi.

Masada çalışanlar sık ​​sık esnemelidir

Stresin boyun kaslarında gerginlik ve gerginliğe neden olabileceğini vurgulayan fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Semih Aki, masa görevlileri ile daha sık görüşmeleri gerektiğini belirterek, “Omuzlarınızı olabildiğince indirin, kulak hizasına getirin. Bunu beş kez tekrarlayın. Kürek kemiklerinizi bağlayın ve beş saniye ayakta durun, ardından gevşeyin. Yanal boyun kaslarını germek için, sol elinizle oturmuş pozisyonda koltuğu tutarken gövdenizi ve boynunuzu karşı tarafa doğru eğin. Sonra bu hareketi sağ elinizle tekrarlayın ”diye önerdi.

Ekran göz hizasında olmalıdır

Arabadaki koltuk başlığını ayarlama ihtiyacından bahseden prof. Dr. Semih Aki, “Doğru duruş baş ve boynu daha iyi destekler. Araba kullanıyorsanız veya bilgisayarda çok zaman geçiriyorsanız, sık sık ara verin. Boynunuza aşırı yüklenmemesi için başınızı ve omurganızı düz bir çizgide tutmaya çalışın. “Masanızı, sandalyenizi ve bilgisayarınızı ekran göz hizasında olacak şekilde ayarlayın.” Prof. Dr. Aki, telefonda konuşurken tüpü başınız ve omzunuz arasında sıkıştırmamayı ve telefonda çok konuşanların kulaklık kullanmasını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir