TESETTÜR GİYİMDE ÖNEMLİ OLAN NEDİR?

İslam inancına göre giyim şekli olarak sınırları belirlenmiş olan tesettür giyim için önemli olan konu sadece örtünmek değil kişinin kendini diğer insanların bakışlarından kurtarabilmek için yeterli olan kapalılığı sağlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sadece bu tesettür giyim tarzına sahip olmak da bu şekilde kendini örtmek anlamına gelmemektedir.

En Doğru Tesettür Giyim Nasıl Olmalıdırtesettür giyim

Söz konusu dini inanç olduğu zaman herkesin kendine göre bir görüşü olduğunu görebilmemiz söz konusu olmaktadır. Ancak bu görüşlerin de ötesinde olması gereken ve önemli olan sınırlar olduğunu da kabul etmek gerekmektedir. Pek çok kişi tüm vücudunu kapatmanın yeterli olduğunu düşünerek kendisi ve kocası, çocukları dışında herkese mahrem olan yerlerinin vücut hatları olarak bile olsa belli şekilde gezmenin herhangi bir sorun olmayacağını düşünebilmektedir. Elbette vücudu tamamen kapatmak da önemlidir, ancak bu kapanma sadece örtü ile kapatmak olmayıp dışarıdan bakıldığında kişinin nasıl vücut hatlarına sahip olduğunun belli olmasına izin vermeyecek şekilde olduğu zaman yerini bulmuş olacaktır. Günümüzde  modern giyinmek adına farklı yönlere de çekilerek kişilerin sadece başını kapatıp, vücudunda teninin tek bir santiminin dahi açık kalmasına izin vermeyip daracık pantolonlar ve daracık üst giyim ürünleri kullanarak her hattının belli olmasına izin verir şekilde giyinmelerinin de tesettür giyim için doğru olduğunu söyleyebilmek mümkün olmayacaktır. Önemli olan sadece teninin kapanması değil aynı zamanda belli de olmamasıdır. Bunun yanı sıra bu giyim türünün önem verdiği konulardan biri de mahrem bakışları üzerine çekmemektir. Kendini başkalarına beğendirebilmek adına giyinen kişiler için bu giyim şekline uygun şekilde giyindiklerini söyleyebilmek pek doğru olmayacaktır.

tesettür giyim, tesettür giyim tarzı, tesettür giyim modası

Her ne kadar inanç kişileri bağlayan bir şey olsa da Kuran-ı Kerim ile belirlenmiş olan sınırlar çerçevesinde söyleyebilmemiz mümkündür ki tesettür giyim modası her anlamda kapalılık anlamına gelmektedir. Hem bayanlar için hem de erkekler için haram olana göz ucu ile bile olsa bakmama ve haram oldukları kişiler için ya da bu kişilere göre bakılacak bir giyim şekli ile gezinmemek İslam inancına göre bu giyim şeklinin önem verdiği konulardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir