Uzman evlilik terapisinin önemi

evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi neler sağlar, evlilik terapisinin faydaları

Evlilik terapisi son zamanlarda oldukça gelişme göstermiştir. Günden güne değişen ve gelişen dünyamızda toplumun yapı taşı olan ailelerde bu değişimden payını almıştır. Bununla birlikte evlilik terapisine olan talebin artmasıyla alandaki gelişmeler son hızla devam etmektedir. Bu gelişmelerle birlikte evlilik terapistinde aranan özelliklerin de artması ve değişmesi hem eğitim alanında yenikleri hem de hali hazırdaki terapistlerimizin bilgi ve tekniklerini güncellemelerini gerekli kılmaktadır. Tartışmasız her danışan terapistinin alanında uzman olmasını son derece gerekli görecektir. Bununla birlikte uzman evlilik terapisi gerçekleşmesini talep edecektir. Sürecin bu yönde ilerlemesi bazı koşulları gerekli kılmaktadır.evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi neler sağlar, evlilik terapisinin faydaları

Terapistin özellikleri

Sürecin olumlu bir şekilde ilerlemesi için terapistin alanında uzman olması önemlidir. Bu ise terapistin sürece eşlerden herhangi birinin tarafını tutarak yaklaşmaması, yeniliklere açık olması, farklı fikirlere ve yaşam tarzlarına saygı duyması, duygularını işine karıştırmaması sürecin uzman bir şekilde gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte aldığı eğitimlerle alanın gerekli bütün bilgilerine sahip olması önemli bir kriterdir.

Terapi alan çiftin özellikleri

Süreç sadece terapistin çabalarıyla ilerleyemeyeceği için çiftlerde bulunması gereken özellikler de göz ardı edilemez bir gerçektir. Çiftin terapiye olumlu düşüncelerle katılması ve süreçte kendini kapatmaması sürecin işleyişi açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra çiftten herhangi birinin terapiye isteksiz katılması sürecin akışını olumsuz etkileyecektir. Gönüllülük esasına dayanması terapi hizmetlerinin temel ilkelerindendir.  Bu hususlara dikkat edilmesi halinde uzman evlilik terapisinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Sorunlarınızı en aza indirin

Yurtdışında neredeyse bütün evliliklerin başvurmuş olduğu evlilik terapisi henüz ülkemizde çok yaygınlaşmasa da birçok kişinin tercihi olmaya başlamıştır. Sorunlu veya sorunsuz birçok evli çiftin başvurmuş olduğu uzman evlilik psikoloğu sayesinde artık evlilikler çok daha az sorun yaşanarak devam ettirilebilmektedir. Çiftler arasında yaşanan sorunlar bugün küçük bir haldeyken zamanla büyüyerek çiftleri ayrılma noktasına kadar getirebilmektedir. Sizler de ilişkiniz ayrılma noktasına gelmeden evlilik terapilerine başvurarak evliliğinizi daha mutlu bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Sizlerde bu tarz sıkıntılar içerisindeyseniz bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir